Sprawdź, co ci będzie potrzebne: * soda oczyszczona i kalcynowana * ocet spirytusowy * olejki eteryczne (zapachowe) * spirytus salicylowy * boraks * mydło naturalne, np. marsylskie * sól kuchenna
Uniwersalny środek do czyszczenia Wymieszaj 2 łyżeczki boraksu, 2 łyżki octu, 2 szklanki wody i 5 kropel olejku eterycznego. Przelej mieszankę do spryskiwacza do kwiatów, możesz nią czyścić wszystkie powierzchnie.
Środek do WC
60 ml octu i 12 kropli olejku z drzewa herbacianego wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem. Ścianki toalety spryskaj przygotowaną mieszaniną i posyp sodą, po czym znowu spryskaj. Kiedy toaleta przestanie intensywnie się pienić, wyczyść ją szczotką. Środek zużyj na raz!
Spray do mycia szyb i luster
1 szklankę wody, 1 szklankę octu i kilka łyżek wysokoprocentowego alkoholu (np. spirytusu salicylowego) wlej do butelki ze spryskiwaczem. Butelkę zakręć i potrząśnij, by wymieszać roztwór. Szyby spryskaj i przetrzyj ściereczką z mikrofibry lub gazetą. Taki środek można przechowywać do miesiąca.
Płyn do mycia podłóg
1 szklankę octu wlej do 5 l (wiadro) ciepłej wody, dodaj kilka kropli olejku eterycznego (w łazience można użyć np. antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego). Całość wymieszaj w wiaderku. Umyj podłogę mopem lub ścierką, tak jak zwykle. Środek jednorazowego użytku.
Uniwersalne mleczko do czyszczenia
Wymieszaj 100 g sody oczyszczonej z 50 ml mydła marsylskiego w płynie i 10 kroplami olejku eterycznego, np. cytrynowego. Przechowuj w zamkniętym pojemniku. Takim mleczkiem można czyścić wanny, płytki, zlewy i umywalki.
Środek do udrażniania rur
Przygotuj roztwór składający się z połowy szklanki sody oczyszczonej i 250 ml octu. Wymieszaj oba składniki i odczekaj kilka minut. Następnie wlej przygotowany roztwór do odpływu. Po upływie ok. 10 minut wlej sporą ilość gorącej wody.
Spray do usuwania kamienia i zacieków z mydła
250 ml octu, 250 ml wody i kilka kropel olejku eterycznego (np. cytrynowego lub kilka kropel soku z cytryny) i wlej do butelki ze spryskiwaczem i wymieszaj. Spryskaj powierzchnię i pozostaw na kwadrans. Po tym czasie umyj szczotką lub gąbką do mycia naczyń.
Środek do mycia posadzki i płytek
Do 5 l ciepłej wody dodaj 60 g boraksu i kilka kropel olejku eterycznego, wymieszaj wszystkie składniki dokładnie, tak, aby boraks się rozpuścił. Umyj podłogę ścierką lub mopem. Środek jednorazowego użytku.
Spray do codziennego czyszczenia powierzchni kuchennych
2 łyżki mydła marsylskiego w płynie, 300 ml wody i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego wlej do butelki ze spryskiwaczem i wymieszaj potrząsając. Taki płyn usuwa tłuszcz i dezynfekuje, można używać go do czyszczenia blatów, stołu, okapu czy kuchenki.
Przeczytaj też: Odkamienianie czajnika sodą - jak to zrobić?
Porada Eksperta
„Do dezynfekcji służą silniejsze preparaty”
Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
W czasie aktualnej epidemii ciągle dochodzą do nas nowe informacje dotyczące możliwości (czasu przetrwania) poza organizmem człowieka wirusa na różnych powierzchniach i przedmiotach codziennego użytku. Choć opinie są różne, pewne jest, że wirus taką zdolność posiada. Walka z wirusem domowymi środkami czystości jest ograniczona do przecierania powierzchni wodą z mydłem, czy innym detergentem o właściwościach myjących (zmywa wirusa z powierzchni), ale do dezynfekcji należy wykorzystywać silniejsze preparaty.
Ocet, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona raczej nie będą skuteczne w walce z koronawirusem. Dlatego kupując detergent czy preparat służący do dezynfekcji, należy sprawdzić na etykiecie, jakie jest jego zastosowanie i jakie składniki zawiera.
Główny Inspektorat Sanitarny w oparciu o raport techniczny Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z dnia 18 lutego 2020 r. zaleca w celu zwalczania wirusa stosowanie takich środków jak aminy IV rzędowe, etanol, podchloryn sodu, izopropanol, aldehyd glutarowy, natomiast nie zaleca się stosowania formaldeyhydu (wykazuje on działanie kancerogenne).
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj