W dłuższej perspektywie jednak wielki spadek zanotowała politologia. Wraz ze zmianą systemu wydawało się, że w Polsce będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Dla wielu zachętą mógł być choćby fakt, iż politologiem był Bill Clinton. Z czasem jednak nastąpił odwrót od tego kierunku. Część potencjalnych studentów być może uznała, że politologia to wylęgarnia bezrobotnych.
Duża zmiana nastąpiła w przypadku języków. W latach 2006-2008 na topie, jeżeli chodzi o języki obce, znajdowała się japonistyka. Warto jednak przy tym pamiętać, że liczba miejsc na tym kierunku nigdy nie była zbyt duża (z reguły ma to znaczenie dla pozycji danego kierunku w rankingach obleganych kierunków).
Jeżeli chodzi o niskie pozycje w rankingu, niezwykły spadek w ostatnich latach zaliczyła fizyka. Z ostatniego rankingu wynika natomiast, że o sporym awansie można mówić w przypadku muzykologii. Przy niezmienionej liczbie miejsc można zauważyć coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem.
Jak zauważają specjaliści, awans pewnych kierunków jest związany z ogólnym podniesieniem się zamożności społeczeństwa. Stąd zwiększenie zainteresowania takimi "elitarnymi" kierunkami, jak wspomniana muzykologia czy chociażby filologia klasyczna. Związane jest to też ze zwiększoną wymianą z zagranicznymi uczelniami oraz możliwością odbywania staży w zagranicznych instytutach naukowych.
Jak powszechnie wiadomo, w przypadku filologii klasycznej potęgą są Niemcy i Stany Zjednoczone. Dlatego wybierając się na filologię klasyczną, trzeba pamiętać, że oprócz starożytnych języków warto znać angielski i niemiecki.
Kierunki na Uniwersytecie Warszawskim, na które liczba kandydatów na jedno miejsce była największa:
Iberystyka, sekcja hispanistyczna - 23,15
Psychologia - 22,92
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, specjalność public relations i marketing medialny - 19,47
Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Menedżerskie - 17,70
Iberystyka, sekcja portugalistyczna - 17,35
Anglistyka - 17,22
Italianistyka - 16,93
Japonistyka - 16,65
Samorząd terytorialny i polityka regionalna - 16,38