Stres

i

Autor: Getty Images

Stres to cichy zabójca. Kiedy staje się niebezpieczny?

2022-01-28 14:46

Stres jest bardzo szerokim pojęciem. Już dziś wiadomo, że wpływa on nie tylko na psychikę, ale także na ludzki organizm. Stres towarzyszy nam w życiu codziennym, lecz z różną siłą. Odpowiednie nasilenie może motywować nas do cięższej pracy w wymagających sytuacjach. W obecnych czasach częściej spotykamy się jednak ze zbyt wysokim poziomem stresu, którego konsekwencje bywają tragiczne. W jakim momencie silny stres może nam szkodzić?

Zapewne każdy z nas zna uczucie lekkiego stresu, które pojawia się, gdy zapomnimy ważnej rzeczy z mieszkania bądź zauważymy, że do autobusu wchodzi „kanar”. Jest to stres chwilowy, który przetacza się przez nasze ciało, po czym momentalnie je opuszcza. Nie jest szkodliwy i w pewien sposób motywuje nas do działania. Dzięki takiej reakcji organizmu wiemy, że dana sprawa jest dla nas istotna i podejmujemy starania, aby ją rozwiązać.

Innym rodzajem stresu, którego każdy z nas doświadcza raz na jakiś czas, jest stres bardzo wysoki, towarzyszący istotnym wydarzeniom życiowym. Może pojawiać się na różnego rodzaju egzaminach lub przed nimi. Stres dotyczący przykładowo deadline’ów – czy to w pracy czy w szkole – wpływ na koncentrację na zadaniu. Nasz umysł i ciało skupiają się wtedy wokół celu.

Pomimo, że tego typu stres może być na tyle silny, iż pojawiają się nieprzyjemne objawy, jak pocenie się rąk, może on nie być szkodliwy, jeśli pozostajemy w świadomości, że pomaga nam on w pracy i motywacji. Problem pojawia się, gdy odczuwanie takich stanów jest dla nas niekomfortowe.

Aby rozpoznać, czy dany stres nam szkodzi, należy skupić się na identyfikacji dwóch jego właściwości. Jeżeli stres jest DŁUGOTRWAŁY i NIEPRZYJEMNY dla nas – należy zwrócić na niego szczególną uwagę. W takim przypadku niezbędne będzie zaangażowanie się w pracę nad swoich zdrowiem i dobrostanem psychicznym. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psychologa lub terapeuty.

Sonda
Czy Polacy żyją w coraz większym stresie?
Media o ESG, ESG w mediach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają