Na liście źródeł stresu – według badań CBOS – pierwsze miejsce zajmuje wprawdzie bezrobocie (77 proc.), ale na drugim znalazł się właśnie stres w miejscu pracy i kryzys rodziny (47 proc.).
Jednak praca pracy nierówna – także pod względem stresu. Pewne zjawiska są szczególnie stresujące: kiedy w zespole panuje zła atmosfera i królują nieporozumienia, gdy jesteśmy zmuszani do pracy po godzinach czy w atmosferze nieustającej rywalizacji lub kiedy szef zarządza „przez niezadowolenie” – wciąż krytykując, ale nie mówi, co możemy zrobić lepiej. Sprawdź, czy warunki w twojej pracy są na naszej czarnej liście, a dowiesz się, jaką przyjąć strategię, by zmniejszyć służbowe napięcie.
Przełożony nie jest zadowolony z efektów
– Szef to osoba obdarzona autorytetem, ktoś z większą wiedzą, doświadczeniem – mówi Katarzyna Platowska, psycholog i terapeuta. – A my od dzieciństwa mamy trening w przyjmowaniu i poddawaniu się opinii osób o wyższym statusie. Najpierw byli to rodzice, potem nauczyciele, wreszcie szef. Zależy nam na dobrej opinii w jego oczach, bo przeglądamy się w nim jak w lustrze.
Najgorzej dzieje się wtedy, gdy jesteśmy źle oceniani i nie wiemy dlaczego. Nie wiemy bowiem, co należy poprawić.
4 zasady, które złagodzą stres
1. Nabierz dystansu. Naprawdę stresujące jest ok. 30 proc. sytuacji. Reszta najczęściej wynika ze skłonności do wyolbrzymiania i przesadnego perfekcjonizmu.
2. Bądź optymistą. Koncentrowanie się na negatywnych stronach sytuacji pogłębia niepokój i napięcie. Skupienie na pozytywnych aspektach zmniejsza skutki stresu.
3. Buduj swój własny wizerunek, niezależny od porównań z innymi. Poznaj swoje mocne i słabe strony – to uodpornia na krytykę i ewentualne niepowodzenia. Znajomość granic naszych możliwości chroni przed dążeniem do całkowicie nierealistycznych celów.
4. Pamiętaj: w pracy nie trzeba być kochanym, wystarczy mieć satysfakcję z dobrze wykonywanych obowiązków. Szanować i kochać cię powinni ludzie dla ciebie ważni. Bądź profesjonalna, koleżeńska. I rób swoje.