Prowadzenie działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy w dzisiejszych realiach jest dużym wyzwaniem i to nie tylko dlatego, że wzrosła konkurencyjność, rywalizacja o cenę, jakość i szybkość wykonywanych usług. Na podstawie opublikowanego raportu - Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw, przeciętny okres przeterminowania należności na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy wydłużył się do 3 miesięcy i 13 dni*.
Wzrasta też liczba polskich przedsiębiorstw, których portfel należności przeterminowanych stanowi blisko 50 proc. wszystkich należności przedsiębiorstwa. Wydłużający się termin oczekiwania na zapłatę za wystawioną fakturę niekorzystnie wpływa na wiarygodność przedsiębiorcy oraz skutkuje powstawaniem zatorów płatniczych, które w ostateczności doprowadzają do zachwiania płynności finansowej, ograniczenia rozwoju oraz blokady planów inwestycyjnych.
W tym roku aż 86 proc. przedsiębiorców skarży się na problemy związane z odzyskaniem płatności za swoje faktury, przy czym 16 proc. nie wykonuje żadnych czynności, by odzyskać swoje pieniądze, a tylko 40 proc. wysyła wezwanie do zapłaty**.
Co to oznacza w praktyce? Nic innego jak finansowanie dłużnika kosztem własnych zysków lub kosztem rozwoju firmy!
Podsumowując, przychody ze sprzedaży jednego miesiąca w każdym roku kalendarzowym są kosztem utrzymywania innych firm, w związku z nieterminowym otrzymywaniem zapłaty za wystawione faktury.
Zobrazowaliśmy to na krótkim przykładzie:
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Zarządzanie Wierzytelnościami
Faktoring +
* Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw – KPF,KRD 07.2017 r.
** Indeks Zatorów Płatniczych, Raport BIG Info Monitor 12.2016 r.