Komary, pszczoły, osy, szerszenie... Każdego dnia atakuje nas blisko 200 gatunków różnych owadów, w tym 50 gatunków to tylko same komary! Ugryzienia dla niektórych z nas są niegroźne, u innych mogą stać się przyczyną poważnych dolegliwości, a nawet śmierci. Dlatego warto bronić się przed ich atakiem.
Latające wampiry są szczególnie groźne dla alergików, dlatego uczuleniowcy powinni podejmować wszelkie możliwe środki zaradcze, aby nie dać się ukąsić, użądlić czy pogryźć.
Od bąbla po wstrząs
Pół biedy, jeśli po spotkaniu z owadem wystąpi zaczerwienienie, świąd, pojawi się wysypka czy bąble, które szybko znikają. Gorzej, jeśli taka reakcja utrzymuje się dłużej niż kilka godzin, a towarzyszy jej podwyższona temperatura, ogólne złe samopoczucie. To już sygnał, że doszło do uogólnionej reakcji organizmu i może być potrzebna pomoc lekarza, który zaleci preparaty zwalczające objawy alergii.
Czasami ukąszenie owada może się zakończyć wstrząsem anafilaktycznym, objawiającym się szybko nasilającym się obrzękiem, bladością, swędzeniem dłoni, szybkim i płytkim oddechem, niewyczuwalnym tętnem, spadającym ciśnieniem, błyskawicznie postępującą wysypką. Takie objawy, nawet nie u alergika, mogą się pojawić zwłaszcza po użądleniu osy, pszczoły lub szerszenia. W takich przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Aby uniknąć ataku
- Wkładaj takie ubranie, żeby mieć jak najmniej odsłoniętych części ciała
- Przed wyjściem na dwór posmaruj się odpowiednim preparatem, chroniącym przed owadami
- Nie jedz na świeżym powietrzu słodkich rzeczy i nie pij słodkich napojów, a jeśli to robisz, uważnie patrz, co wkładasz do ust
- Jeśli użądli cię pszczoła, od razu staraj się wyciągnąć żądło. Rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić woreczka jadowego
- Stosuj naturalne sposoby, np. wysmaruj ciało olejkiem waniliowym, zawieś przed domem doniczki z pelargoniami (dla ochrony przed komarami), jedz natkę pietruszki (dla ochrony przed meszkami), unikaj ubrań w żółtym kolorze (dla ochrony przed osami i pszczołami) itp.
A jak już zaatakują...
- Miejsce po ukąszeniu zdezynfekuj, nawet wodą z mydłem. Jest to bardzo ważne, bo owady mogą przenosić różne zarazki
- Profilaktycznie zażyj wapno (działa antyuczuleniowo)
- Zrób okład z lodu, zsiadłego mleka, przyłóż liść babki lancetowatej
- A gdy po tych sposobach objawy się nie zmniejszały, koniecznie skontaktuj się z lekarzem