Kredyty studenckie zostały wprowadzone w 1998 r. jako element rozszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Udzielane są przez banki komercyjne, ale budżet państwa dopłaca do oprocentowania. O taki kredyt mogą się ubiegać wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i formę studiów (studia stacjonarne, niestacjonarne), pod warunkiem że rozpoczną studia przed ukończeniem 25. roku życia.
O kredyt mogą się ubiegać także uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi, a także cywilni słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów, w tym studiów doktoranckich. Wypłacany jest maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich - przez okres 4 lat. Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim, zaś miesięczna transza kredytu wynosi 600 zł. Od 2006 r. istnieje możliwość otrzymywania miesięcznej raty w wysokości 400 zł, ale tylko w przypadku studentów, którzy po raz pierwszy ubiegają się o kredyt.
Warunkiem kontynuowania wypłat w kolejnych semestrach jest przedłożenie bankowi kredytującemu zaświadczenia potwierdzającego, że kredytobiorca jest studentem, w terminie do 31 marca i 31 października.
Bank zaprzestaje wypłacania rat kredytu, jeśli student: nie zaliczył semestru, nie przedstawił w terminie bankowi zaświadczenia potwierdzającego, że jest studentem lub został zawieszony w prawach studenta (wypłaty mogą być wznowione w miesiącu następującym po miesiącu, w którym złoży zaświadczenia uprawniające do korzystania z kredytu).
Spłata kredytu rozpoczyna się 2 lata od daty ukończenia studiów i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres pobierania kredytu. Wysokość oprocentowania kredytu studenckiego spłacanego przez kredytobiorcę jest bardzo niska - wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego (obecnie stopa ta wynosi 3,75 proc.). Na wniosek kredytobiorcy bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20 proc. miesięcznego dochodu kredytobiorcy.
Kredyt jest umarzany w 20 proc. kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (np. niepełnosprawność).
Które banki udzielają kredytów studenckich? To banki, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę określającą zasady korzystania ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, a więc: BGŻ, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski i PKO BP.
Wnioski o kredyt składa się w jednym z banków kredytujących. Termin składania wniosku o kredyt upływa 15 listopada, a więc jest jeszcze trochę czasu na podjęcie starań. Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytów mają studenci, słuchacze i doktoranci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu student może ubiegać się o poręczenie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Poręczeń Kredytowych. Obecnie poręczenie BGK wynosi 70 proc. kredytu (kapitału), a w przypadku sierot - 100 proc. Poręczenie BGK można uzyskać w jednym z banków kredytujących.W 2001 roku wprowadzono wspierane przez resort edukacji zmiany w przepisach dające Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możliwość udzielania poręczeń spłaty kredytów studenckich.