Bez koenzymu Q10 komórki naszego ciała nie są w stanie dobrze funkcjonować, a w konsekwencji obumierają. Już przy obniżeniu się jego stężenia o 25 proc. funkcje komórek ulegają zaburzeniu. Kiedy spadek stężenia przekracza 50 proc. - komórka ginie. I jest to proces nieodwracalny. Dlatego nie należy ignorować roli i znaczenia koenzymu Q10.
Szkodliwy ząb czasu
Najwyższe stężenie tej substancji notuje się u ludzi młodych i zdrowych. Nie tylko starość, ale też schorzenia i wycieńczenie naszego organizmu są przyczyną spadku poziomu koenzymu Q10 w naszym ciele. Wystarczy popatrzeć na osoby, które źle się czują lub są niedożywione - wygląd ich skóry czy włosów pokazuje stan ich zdrowia.
Przyczyną niedoboru koenzymu Q10 może być wygłodzenie (gdy nie dostarczamy organizmowi tych produktów, których potrzebuje) i wycieńczenie organizmu, różnego rodzaju zatrucia i samozatrucia. Wieloletnie badania wykazują, że również wzmożony wysiłek fizyczny i infekcje odpowiedzialne są za szybsze zużywanie się naszych naturalnych zapasów koenzymu Q10.
Stężenie koenzymu Q10 u ludzi z chorobami serca, jest wyraźnie niższe niż u osób zdrowych. Niedobory tego koenzymu stwierdza się również u więcej niż połowy (niektóre badania mówią, że nawet u 90 proc.!) cierpiących na choroby i stany zapalne dziąseł. Parodontoza może być więc przyczyną szybszego starzenia się całego organizmu. Za to leczenie tego schorzenia przy pomocy rozpuszczonego w tłuszczach koenzymu Q10 daje świetne rezultaty.
Na wiele bolączek
W przypadku choroby serca ilość koenzymu Q10 w sercu maleje, powodując deficyt energii, co uniemożliwia pracę mięśnia sercowego z jego normalną siłą. W konsekwencji pojawia się zadyszka i ból w klatce piersiowej. Gdy ludzie cierpiący na choroby serca przyjmują suplementy koenzymu Q10, serce powoli, ale na długo odzyskuje swoją siłę.
Koenzym Q10 stosowany jest przede wszystkim jako wsparcie w leczeniu chorób układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze i niemiarowość), w niedoborach immunologicznych i kłopotach z odpornością. Zalecany jest również jako suplement dla osób dojrzałych lub narażonych na duży wysiłek fizyczny. Podawany bywa również osobom, które zmagają się z chorobami nowotworowymi lub przechodzą chemioterapię. We wspomaganiu leczenia są stosowane większe dawki, które powinny być ordynowane przez lekarza.
Zastosowanie koenzymu Q10 jest obecnie szerokie - m.in. ze względu na jego dobrą tolerancję i właściwie faktyczny brak toksyczności.
Zanim jednak zaczniemy przyjmować tę substancję, skonsultujmy się z lekarzem.