Budownictwo energooszczędne to dzisiaj coraz bardziej popularny trend. Nie tylko z powodu prawnego obowiązku wykonania certyfikatu energetycznego budynku. Po prostu każdy przezorny inwestor myśli nie tylko o kosztach budowy, ale i późniejszej eksploatacji domu przez wiele lat.
Kluczowe instalacje
Odpowiednie usytuowanie na działce i odpowiednio ukształtowana bryła budynku to pierwsze kroki do energooszczędności. Na etapie budowy decydujemy także o instalacjach, które pomagają odzyskać ciepło z obiegu lub są jego dodatkowym darmowym źródłem. Warto pomyśleć o gruntowym wymienniku ciepła, systemie rekuperacji (w miejsce tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej), pompie ciepła. Korzystajmy z odnawialnych źródeł energii, np. układów solarnych, które służą do podgrzewania wody. Prąd wyprodukują dla nas ogniwa fotowoltaiczne. Ogrzewajmy dom kominkiem (z płaszczem wodnym lub dystrybucją gorącego powietrza). Zastanówmy się nad wyborem pieca i paliwa do niego. Jeżeli zdecydujemy się na gazowy – najlepiej jeśli będzie kondensacyjny. Działanie wszystkich systemów można połączyć razem jednym sterowaniem – w ten sposób realizujemy wizję domu inteligentnego. Pozwala to na pełną kontrolę, nawet zdalną.
Nowoczesne materiały
Idea domu energooszczędnego to także inne normy jakościowe materiałów oraz technologie ich wykorzystania. Ocieplenie ścian, stropów, połaci dachowych w takim domu kładziemy grubszą warstwą. Stosujemy certyfikowane materiały ciepłochronne: wełny, waty, styropiany. Kluczowym produktem, którego parametry zaważą na stratach ciepła, jest stolarka okienna. Nowocześnie szklone, ale przede wszystkim prawidłowo zamontowane okna będą wpuszczały i zatrzymywały ciepło słoneczne we wnętrzu. Ochronę przed czynnikami zewnętrznymi zapewniają okiennice, których pracą również można sterować systemem obsługującym dom centralny. Na koniec – rozsądnie wyposażmy dom w energooszczędne AGD i RTV, które pobiera niewiele prądu i wody.