Drewno to materiał naturalny, z zaznaczonymi charakterystycznymi słojami, i elegancki, który podkreśli aranżację wnętrza zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Okna drewniane są nieodzowne w tak modnych obecnie domach i mieszkaniach z wystrojem ekologicznym. Niezaprzeczalnym atutem drewnianych okien jest również to, że zapewniają w domu lepszą wymianę powietrza niż okna plastikowe.
Ciepłe i trwałe
W przypadku okien bardzo ważna jest izolacja termiczna. Okna drewniane stanowią lepszą izolację niż plastikowe. Ich współczynnik przenikania ciepła to średnio 1,4 W/m2K, podczas gdy dla okien plastikowych wynosi on średnio 1,9 W/m2K.
O okna drewniane trzeba dbać. Jeśli nie będą wystarczająco zabezpieczone, mogą się wypaczać.
Ważna jest też renowacja okien. Warto ją robić raz na około pięć lat. Wypełniamy wtedy ubytki w drewnie i lakierujemy je. Ramy okienne pokryte farbą kryjącą powinno się odnawiać co pięć lat, zaś ościeża z powłokami transparentnymi - co trzy lata. Jeśli mamy taką potrzebę, to co kilka lat można zmienić kolor ram. Takie zabiegi sprawią, że okna drewniane mogą być używane przez kilkadziesiąt lat. Okna z PWC na pewno nie będą tak trwałe.
Zobacz też: Jak w twierdzy we własnym domu, czyli co zrobić by było bezpiecznie?
Pamiętaj o pielęgnacji
Pamiętamy o myciu okien ze względu na estetykę. W przypadku okien drewnianych jest to bardzo istotne także z uwagi na ich trwałość. Brud może niszczyć ich powłoki. Dlatego okna powinno się myć przynajmniej 2-3 razy do roku, szczególnie po zimie.
Czyszczenie drewnianych okien rozpoczyna się od usunięcia z nich kurzu. Później dokładnie myjemy szybę i ramy, pamiętając, by do mycia ram nie stosować środków zawierających amoniak, który może uszkodzić lakier. Najlepsza będzie woda z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.
Umyte ramy warto zabezpieczyć mleczkiem konserwującym lub pastą do pielęgnacji drewna. Są dostępne u niektórych producentów lub dystrybutorów okien. Nie należy tego robić przy dużym nasłonecznieniu ani podczas mrozu.
Raz w roku, najlepiej przed zimą, powinno się sprawdzić wszystkie okucia okienne. I jeśli trzeba - oczyścić je, nasmarować i naoliwić. Trzeba też pamiętać o starannym dokręceniu poluzowanych wkrętów.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail