Pierwsze koszenie nowego trawnika trzeba przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm. Skracamy je jednak jedynie o 1–1,5 cm. Kolejne dwa, trzy razy postępujemy podobnie, a potem kosimy darń coraz niżej, aż osiągnie planowaną wysokość. Zazwyczaj kosimy do 3–6 cm wysokości ździebeł trawy, ale gdy panują upały, lepiej kosić wyżej.
Jak kosić trawę
Zaczynamy od krawędzi trawnika, a potem posuwamy się wzdłuż linii prostych do jego środka. Najlepiej kośmy na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika, aby nie było niedokoszonych miejsc. Kolejne koszenie dobrze jest wykonać w kierunku prostopadłym. Lepiej robić to często (raz, a nawet dwa razy w tygodniu), ale po trochu. Podczas jednego zabiegu nie skracajmy trawy więcej niż o 1/3. Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, skośmy ją do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach. W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki będą się blokować.
Trawę należy przycinać, dopóki rośnie, czyli mniej więcej do końca października. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że darń nie będzie wyglądała estetycznie.
Oczyśćmy kosiarkę
Przed wiosną trzeba wymienić olej na nowy. Paliwo ma trwałość tylko do 30 dni. Po tym czasie może rozwarstwiać się, wydzielając z siebie osady, rozpuszczalniki i substancje kleiste i nie jest zdatne do użytku. Osady mogą spowodować zatykanie dysz i kanałów gaźnika. Aby zapobiec rozwarstwieniu się paliwa, można zastosować stabilizator, który zwiększa trwałość paliwa od 24 do 36 miesięcy. Jeśli przed zimą nie wypaliliśmy paliwa do końca i nie dodaliśmy do niego stabilizatora, wlejmy świeże paliwo do kosiarki i dodajmy stabilizator. Oczyśćmy lub wymieńmy filtr powietrza na nowy. Nie czyśćmy filtra sprężonym powietrzem, bo to może uszkodzić silnik. Świecę zapłonową także trzeba wymienić na nową.
Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, usuńmy starą ściętą trawę spod obudowy i noża tnącego kosiarki. Oczyśćmy kanał wlotowy do kosza kosiarki oraz powierzchnie przylegania kosza. Oddajmy nóż tnący do naostrzenia i wyważenia.