Rząd co prawda deklaruje, że będzie kolejny program dla rodzin chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie, jednak nie wiadomo ani kiedy ten program będzie, ani czy będzie w ogóle.
MdM w 2017 r.
Trzeba się bardzo pospieszyć, by dostać dopłatę z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku. Pula pieniędzy na dopłaty na 2016 r. wynosi 730 mln zł i już się kończy. Ci, którzy planują za kredyt z dopłatą kupić nowe „M", muszą niezwłocznie poszukać mieszkania z terminem oddania do użytkowania w 2017 roku. Na przyszły rok ustawowa wielkość dopłat w programie MdM wynosi 746 mln zł.
Na dopłatę z MdM mogą liczyć osoby młode (do 35 lat), które kupują za kredyt swoje pierwsze w życiu mieszkanie lub dom. Ale również osoby i rodziny, które mają dzieci – rodziny co najmniej z trójką pociech nie dotyczy kryterium wieku ani warunek pierwszego mieszkania. Dzięki budżetowej dopłacie wielodzietne rodziny mogą zamienić mieszkanie na większe.
Jakie dofinansowanie
Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
• 10 proc. – dla rodzin bez dzieci,
• 15 proc. – dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem, z kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania (ale nie więcej niż 50 m²) i ogłaszanego przez wojewodów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni mieszkalnej.
Kwota ta zmienia się raz na kwartał, a informacje o jej wysokości znajdziemy na stronie internetowej: www.bgk.com.pl.
Wyższy wkład własny
Jedną z najistotniejszych zmian, która weszła w życie w 2016 roku, jest wyższy wymagany wkład własny dla kredytów hipotecznych. Wynosi obecnie 15 proc. W przyszłym roku wzrośnie o kolejne 5 proc. i wyniesie 20 proc. Biorąc kredyt, jedną trzecią wkładu własnego można wnieść w formie blokady środków na rachunkach lub wykupując ubezpieczenie. Warunkiem jest jednak wniesienie gotówki odpowiadającej 10 proc. ceny mieszkania. Zamiennikiem brakującego wkładu nie może być podwyższona marża kredytu.