Super Express doradza właścicielom ogrodów: Jak przekazać działkę dzieciom?

2014-05-29 4:00

Masz działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego i chciałbyś, by twoi bliscy mogli bez przeszkód korzystać z niej, kiedy tobie zabraknie sił? Nic prostszego! Swój ogródek będziesz mógł przekazać małżonkowi, dzieciom, a nawet zupełnie obcej osobie i jeszcze na tym zarobić!

- Pamiętamy jeszcze, jak tu, gdzie są teraz ogrody działkowe, były bagna. Trzeba było zagospodarowywać metr po metrze, wywozić kamień po kamieniu. Minęły lata, zanim udało nam doprowadzić wodę i prąd - opowiadają Krystyna (70 l.) i Mieczysław (70 l.) Bochenkowie z Białegostoku.

Zobacz: Manuel Uribe: Umarł, bo się odchudzał

1. Sprzedaż działki

Samej działki sprzedać nie można. Można przekazać prawa do korzystania z niej innej osobie, a sprzedać to, co się na niej znajduje. Czyli altanę, nasadzenia, ogrodzenie. Ważne, aby na samym początku wystąpić o zgodę do zarządu ogrodu i poinformować go o chęci przekazania działki. A także podanie osoby zainteresowanej przydziałem działki. Zarząd ogrodu ma maksymalnie dwa miesiące na ustosunkowanie się. Jeśli wyrazi zgodę, można podpisać umowę sprzedaży nasadzeń. Ważne, aby pamiętać o notarialnym potwierdzeniu umowy przeniesienia praw. W przypadku odmowy przeniesienia praw zarząd ogrodu musi uzasadnić decyzję.

2. Przekazanie rodzinie

Ustawa określa kategorie tzw. osób bliskich. Zaliczają się do nich: małżonek działkowca, jego dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia. To o tyle ważne, że tej grupie osób można przekazać prawo do korzystania z działki, a zarząd ogrodu nie może odmówić.

3. Rozwód

W przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa, jeśli prawo do działki przysługiwało obu małżonkom, muszą oni między sobą ustalić, które z nich będzie z niego korzystać, lub przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Natomiast po upływie minimum 4 miesięcy zarząd ogrodu będzie mógł zadecydować, któremu z byłych małżonków przyznać prawo do działki.

4. Śmierć

Jeśli oboje z małżonków mieli prawo do działki, automatycznie przechodzi ona na drugą osobę. Jeśli go nie posiadała, ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia dotyczącego przejęcia tego prawa. Jeśli pozostający przy życiu małżonek nie będzie zainteresowany korzystaniem z działki, o prawo do niej mogą wystąpić inne osoby bliskie. Mają na to 3 miesiące. Jeśli zgłosi się więcej niż jedna, o tym, kto dostanie prawo do działki, zadecyduje sąd, kierując się tym, która z osób korzystała z działki razem ze zmarłym.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają