Budowla o lekkiej konstrukcji, często ażurowa, stawiana w ogrodzie - to zdaniem NSA definicja altany, jaka powinna znajdować się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Nic więc dziwnego, że patrząc na konstrukcje wystawione na swoich działeczkach, niektórzy amatorzy wypoczynku na świeżym powietrzu martwią się o przyszłość, a inni pukają w czoło! - Drewniane domki płoną na działkach jak pochodnie, co chwila są włamania i kradzieże. Co mógłbym tu trzymać, gdybym nie miał domku na działce? Wszystko by ukradli. Teraz buduję mały domek z podmurówką i wściekłbym się, gdyby kazali mi go rozebrać - mówi Marcin Zarzycki (41 l.) z Warszawy.
Zobacz: Działkowcy się BUNTUJĄ! Nie oddamy naszych altan!
* Najważniejsze są wymiary
Podstawowym kryterium, o jakim należy pamiętać, budując ogrodową altanę, są wymiary. Obecnie w myśl przepisów obowiązującej od początku roku ustawy wymiary dla altan zarówno w mieście, jak i poza jego terenem wynoszą 35 mkw. Ich przekroczenie doprowadzi do przebudowy lub konieczności rozebrania altany.
* Altana ma służyć wypoczynkowi
Altany tak samo jak działka mają służyć do wypoczynku i czasowego przebywania. Dlatego na utratę prawa do działki narażają się osoby, które zamieszkują lub prowadzą działalność gospodarczą w altanach lub na działkach.
* Kłopoty gwarantowane
Nowa ustawa nakłada na stowarzyszenie ogrodowe obowiązek zgłaszania do nadzoru budowlanego każdej altany, która nie spełnia określonych wymiarów.
Ważne jest też, że w przypadku wygaśnięcia prawa do działki za wybudowaną niezgodnie z prawem altanę nie otrzymamy rekompensaty.