Skrzydła albatrosa mają specjalny mechanizm zatrzaskowy, dzięki któremu ptak nie musi podejmować żadnego wysiłku, by utrzymać je w pozycji wyprostowanej. Zmęczony przysiada bez obawy nawet na spienionych falach.
Pisklęta albatrosów uczą się latać, biegając pod wiatr
Żywi się głowonogami i rybami. Na ląd wychodzi jedynie w okresie rozrodu - zbiera się wówczas na skalistych oceanicznych wyspach w ogromnych koloniach. Ponieważ wydanie na świat potomstwa zabiera albatrosom kilka długich miesięcy, robią sobie dłuższe przerwy w gniazdowaniu. Jedno bardzo duże jajo składają co dwa lata. Budują gniazda o kształcie ściętej piramidy, najczęściej na kopcu ziemi. Młode pozostają w nim od 4 do 12 miesięcy, czyli bardzo długo. Rosną powoli, ale konsekwentnie i w pewnym momencie, przejściowo, osiągają masę dwukrotnie większą niż rodzice. Pisklęta albatrosów uczą się latać, biegając pod wiatr po specjalnych pasach startowych wytyczonych przez dorosłe ptaki. Wiele piskląt staje się w okresie nauki latania nad morzem ofiarami rekinów tygrysich, które są jedynymi na świecie rybami polującymi na ptaki. Młode albatrosy są bardzo dzielne i zaatakowane bronią się zaciekle, dziobiąc prześladowcę.
Zobacz też: Super Fokus: Stany Zjednoczone w NIEBEZPIECZEŃSTWIE? Wulkan zmiecie AMERYKĘ!
Albatros wędrowny to nie tylko świetny lotnik
Albatrosy żyją w koloniach gniazdowych bardzo zgodnie, często pozdrawiają się nawzajem ukłonami. Albatros wędrowny to nie tylko świetny lotnik, lecz także zalotnik o interesującym tańcu godowym. Co ciekawe, ten gatunek jest zdaniem głosicieli poglądu o inteligentnym projekcie jednym z koronnych dowodów na to, że wszystko, co żyje, zostało zaprojektowane przez jakiś genialny byt. Ich zdaniem coś tak doskonałego technicznie jak albatros, i w dodatku z prostującymi zatrzaskami na skrzydłach, nie mogło powstać na drodze ewolucji.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail