Super Fokus: Mendelejew bigamista

2014-07-10 4:00

Dmitrij Iwanowicz Mendelejew był genialnym rosyjskim chemikiem, odkrywcą układu okresowego pierwiastków, ale i mężczyzną zdolnym do wielkich miłosnych uniesień. Żeby być z ukochaną kobietą, dopuścił się nawet bigamii.

Do pierwszego małżeństwa namówiła Mendelejewa rodzina. Kiedy po kuracji na Krymie (był chory na gruźlicę) wrócił do Petersburga, pod naciskiem rodzeństwa zaręczył się z Teodozją Nikitiną Leszewą. On miał wówczas 28 lat, a przyszła żona była o 6 lat starsza. Po niecałym miesiącu, 27 kwietnia 1862 roku w soborze św. Mikołaja w Petersburgu odbył się ich ślub. W tym małżeństwie urodziło się troje dzieci: córka Marija (zmarła w wieku niemowlęcym), syn Wołodia i córka Olga. Szybko jednak okazało się, że małżonkowie bardzo różnią się charakterami i kompletnie do siebie nie pasują. Coraz częściej dochodziło do gwałtownych kłótni i wkrótce zapadła decyzja o rozstaniu.

Dymitr i Teodozja zgodzili się na separację i zamieszkali oddzielnie. W 1876 roku 42-letni Mendelejew spotkał miłość swego życia. Zakochał się bez pamięci w 17-letniej studentce sztuki Annie Iwanownie Popowej. Choć był już wtedy znaną osobistością publiczną, nie zamierzał ukrywać swego uczucia do młodej dziewczyny. Jej rodzina nie była zachwycona związkiem ze starszym o ćwierć wieku mężczyzną. Anna Popowa została wysłana do Włoch, gdzie miała kontynuować studia. Mendelejew natychmiast ruszył za ukochaną i poprosił ją o rękę. Posunął się nawet do tego, że zagroził samobójstwem w razie odmowy. Anna zgodziła się na małżeństwo pod warunkiem, że naukowiec dostanie formalny rozwód z pierwszą żoną.

Zobacz: Grafenowe soczewki kontaktowe. Zakładasz je i widzisz w ciemności!

Mendelejew powrócił do Rosji, gdzie spotkał się z Teodozją, żeby omówić z nią warunki finansowe rozstania. Po ustaleniu alimentów dla niej i dzieci z pierwszego małżeństwa zgodziła się na rozwód. Jednak obowiązujące wówczas w Rosji przepisy prawa (zarówno cywilne, jak kościelne) nie dopuszczały powtórnego małżeństwa wcześniej niż po upływie siedmiu lat od rozwodu. Namiętnie zakochany i zdesperowany Mendelejew zaczął szukać wyjścia. Za wszelką cenę musiał poślubić wybrankę swego serca. W końcu udało mu się znaleźć popa, który za dziesięć tysięcy rubli zgodził się złamać prawo i połączyć go z Anną węzłem małżeńskim od razu. W 1882 roku Dymitr i Anna stanęli na ślubnym kobiercu. Małżeństwa nie udało się utrzymać w tajemnicy i wybuchł skandal. Przekupiony pop musiał zdjąć sutannę, natomiast Mendelejew wyszedł z tego cało. Chociaż w świetle prawa był bigamistą, to jednak uczonym o międzynarodowej sławie i władze mu to darowały. Kiedy niedługo potem pewien rosyjski arystokrata poprosił cara o zgodę na drugie małżeństwo przed upływem 7-letniego okresu, usłyszał:

- To prawda, że Mendelejew ma dwie żony, ale przecież mam tylko jednego Mendelejewa!

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają