Super Fokus - Moc jest z nami już 37 lat

2014-05-22 4:00

Dziś kultowe "Star Wars" to nie tylko filmy, ale również wydawnictwa, komiksy, animacje, gry komputerowe, cała seria gadżetów i bezgraniczna miłość fanów, która zamieniła się dosłownie w religię.

"Dawno, dawno temu w odległej galaktyce..." - ten cytat wywołuje wzruszenie fanów opowieści George'a Lucasa od ponad 30 lat. Kult "Gwiezdnych wojen" zaczął się wraz z premierą pierwszego filmu - 25 maja 1977 roku. George Lucas zaczął od czwartej części - "Nowa nadzieja".

Niech moc będzie z tobą

Do tej pory powstało sześć epizodów - ostatni (w oryginale trzeci) w maju 2005 roku. Wszystkie części miały zresztą premiery w maju. Nie bez powodu właśnie w tym miesiącu swoje święto obchodzą miłośnicy "Star Wars". Dokładnie 4 maja fani poprzebierani za ulubionych bohaterów pozdrawiają się hasłem: "May the 4th be with you". To hasło to gra słów nawiązująca do 4 maja i pozdrowienia z "Gwiezdnych wojen": "Niech moc będzie z tobą" (ang. may the force be with you). Tego dnia w wielu miastach organizowane są specjalne pochody, a sklepy i knajpy, korzystając z okazji szykują prawdziwie gwiezdne promocje. Kolejna część jest zapowiedziana na 2015 rok. Zmienia się nie tylko produkcja, ale i reżyser. A to dlatego, że w 2012 roku Walt Disney kupił wraz z wytwórnią Lucasfilm prawa do "Star Wars". Reżyserem ma być Jeffrey Abrams. Disney zapowiedział kolejną, trzecią trylogię serii. Premiery kolejnych epizodów mają być co roku. Lucas o planach stworzenia kolejnej trylogii wspominał już w 1976 roku. Wówczas mówiło się nawet o czterech trylogiach.

Kosmiczna moc

Część fanów, zaniepokojonych brakiem szczegółów, obawia się jednak, jak wyglądać będzie najnowsza trylogia. Ci nieco mniej przywiązani do aktorów z pierwszych epizodów czekają przede wszystkim na efekty specjalne, których oczywiście nie da się porównać z tymi sprzed 30 lat.

Niezwykłymi (jak na tamte czasy) efektami specjalnymi saga George'a Lucasa porwała widzów już od samego początku. Rodzeństwo Skywalker, Lord Vader i Yoda należą do kanonu najbardziej rozpoznawalnych postaci filmowych. Fani serii uwielbiają przebierać się za ukochanych bohaterów, regularnie oglądać kolejne części, dyskutować na forach, zjazdach i gromadzić wszelkie dostępne gadżety. "Gwiezdne wojny" stały się stałym elementem popkultury. Nawet ci, którzy nigdy nie oglądali żadnej części, znają kultowe teksty, jak "Niech moc będzie z tobą", "ciemna strona mocy". Filmy przeniknęły również do sfery politycznej. Prezydent Ronald Reagan nazwał system obronny USA "Wojnami Gwiezdnymi", a reżim ZSRR "imperium zła", nie pozostawiając tym samym złudzeń, po której stronie należy stanąć.

Zobacz: Super Fokus - STARY, co u ciebie?

Gwiezdna religia

Fascynacja miłośników "Star Wars" przerodziła się w coś silniejszego - religię. Wyznawcy jediizmu (religii Jedi) są w Nowej Zelandii drugim co do wielkości wyznaniem, w krajach anglosaskich czwartym. W Polsce wiarę w jediizm deklaruje ponad 1300 osób. Ortodoksyjni wyznawcy twierdzą, że ideologia jediizmu powstała jedynie w oparciu o "Star Wars", eksperci doszukują się w niej jednak zaczerpnięć z buddyzmu. Do nakazów obowiązujących wyznawców jediizmu należy m.in. noszenie kaptura na głowie oraz trenowanie sztuk walki.

O niezwykłej popularności serialu świadczy również jego wpływ na przestrzeń miejską. Od 1977 roku wiele miast ma ulice nawiązujące do produkcji. W Las Vegas możemy się przechadzać po Skywalker Avenue i Vader Avenue. W Polsce ulicą Obi-Wana Kenobiego może się pochwalić wieś Grabowiec.

Chronologia serii

Gwiezdne wojny: część I

- Mroczne widmo (19 maja 1999)

Gwiezdne wojny: część II

- Atak klonów (16 maja 2002)

Gwiezdne wojny: część III

- Zemsta Sithów (15 maja 2005)

Gwiezdne wojny: część IV

- Nowa nadzieja (25 maja 1977)

Gwiezdne wojny: część V

- Imperium kontratakuje (21 maja 1980)

Gwiezdne wojny: część VI

- Powrót Jedi (25 maja 1983)

Wiadomości se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki