Super Fokus. Planujesz podróż samolotem ? Teraz zajrzą Ci WSZĘDZIE !

2014-10-17 16:41

Co roku ponad kilkaset milionów ludzi podróżuje samolotem. Większość lotnisk ma niemal identyczny system kontrolowania podróżnych i ich bagaży. Przemyty, zamachy terrorystyczne i porwania doprowadziły do zaostrzenia zasad kontroli. Oprócz wykrywacza metali, prześwietlania bagażu, wykorzystywane są specjalnie szkolone zwierzęta i skaner całego ciała.

1. Nadawanie bagażu (check in)

To punkt, w którym nadaje się bagaż rejestrowany, czyli taki, który rozmiarami i wagą przekracza wymiaru bagażu podręcznego. Przeważnie jest to 56 cm x 45 cm x 25 cm. Do bagażu rejestrowanego powinny również trafić wszystkie ostre przedmioty, których nie można wnosić na pokład, płyny powyżej 100 ml.

2. Kontrola bagażu (baggage check)

Bagaż (już poza widokiem pasażerów) jest prześwietlany w maszynie z promieniowaniem rentgenowskim na wypadek, gdyby znajdowały się w nim nielegalne środki czy cokolwiek, co mogłoby zagrozić bezpieczeństwu. Walizki, torby i plecaki często są też sprawdzane przez specjalnie szkolone psy tropiące narkotyki i substancje wybuchowe. Bagaż, który przejdzie kontrolę, jest dalej transportowany przez obsługę lotniska do samolotu.

3. Bagaż podręczny (hand luggage)

Prześwietlane są wszystkie rzeczy osobiste, walizki, torby, torebki, plecaki, telefony, klucze, buty i urządzenia elektroniczne. W specjalnych pojemnikach wjeżdżają do maszyny rentgenowskiej połączonej z monitorem. Płyny w pojemnikach poniżej 100 ml oraz leki muszą być zapakowane w oddzielnej, foliowej torebce. Czujniki maszyny są specjalnie zaprojektowane, żeby rozróżniać kształty i różne typy płynów.

4. Bramka z wykrywaczem metalu (metal control)

Pasażer, który oddał do kontroli wszystkie rzeczy osobiste, przechodzi przez bramkę - wykrywacz metalu. Lotniskowe detektory w zdecydowanej większości wykorzystują indukcję elektromagnetyczną. Impuls wytwarza pole wokół metalowego przedmiotu i włącza się alarm. Jeżeli bramka zapiszczy, pasażer jest poddawany osobistej kontroli - pracownik ochrony lotniska sprawdza go manualnie bądź mniejszym przyrządem do wykrywania metali. Podróżujący, którzy mają w ciele fragmenty metalu (pooperacyjne, powypadkowe - jak odłamki, rozruszniki itp.), muszą mieć ze sobą specjalne zaświadczenie, na podstawie którego są od razu kontrolowani manualnie.

5. Skanowanie ciała (body scanner)

Na większości lotnisk jest również stosowany skaner ciała. Nie na wszystkich jest to jednak kontrola obowiązkowa. Skaner prześwietla ubranie i ciało w poszukiwaniu np. przemycanych nielegalnych substancji. Fale okrążające ciało są emitowane z dwóch anten i odbijając się od ciała, tworzą trójwymiarowy obraz skanowanej osoby. Na monitorze wyświetlana jest zupełnie naga sylwetka, włącznie ze szczegółami anatomicznymi. Tego typu kontrolę przechodzą również osoby, które mają np. gips uniemożliwiający sprawdzenie manualne czy duże nakrycie głowy, którego ze względów religijnych nie mogą zdjąć.

6. Kontrola paszportowa (passport control)

Kontrola paszportowa pozwala sprawdzić, czy na pokład samolotu nie próbują się dostać osoby z grupy "wysokiego ryzyka". Nowe wersje paszportów i międzynarodowy system przekazywania danych pozwalają to zweryfikować w kilka sekund.

7. Bramka odlotu (departure gate)

Każdy lot ma przypisaną swoją bramkę. Na większości lotnisk przejście przez bramkę jest równoznaczne z wejściem na pokład. W państwach, w których dochodziło do aktów terroru, stosowane są dodatkowe środki i obywatele krajów, które "sponsorują terroryzm", muszą przejść specjalną kontrolę. Dotyczy to mieszkańców: Iranu, Syrii, Afganistanu, Iraku, Nigerii, Arabii Saudyjskiej, Kuby, Sudanu, Algierii, Libanu, Libii, Pakistanu, Somalii, Jemenu.

8. Kontrola kart pokładowych (boarding pass check)

Finalna kontrola przed wejściem na pokład. Sprawdzane są bilety i dokumenty. Obsługa kontroluje również bagaż podręczny (czy zgadza się jego rozmiar, waga, liczba).

Zobacz też: Super Fokus: Nacisk na ciśnienie

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają