Super Fokus. Specjalistka od falistego loka

2014-06-05 4:00

W XVIII w. świat wielkiej nauki zarezerwowany był dla mężczyzn. Tymczasem nie brakowało wówczas wybitnie zdolnych, wzbudzających podziw badaczek.

Jedną z nich była włoska matematyczka Maria Gaetana Agnesi, która już jako 9-latka publicznie głosiła akademickie przemowy.

Maria Gaetana Agnesi jako pierwsza na świecie opublikowała dzieło dotyczące rachunku różniczkowego i całkowego. Choć ten dział matematyki został stworzony w drugiej połowie XVII w. przez Newtona i Leibniza, to dopiero młoda uczona zebrała wszystko w całość, przeanalizowała i opracowała.

To był nie lada wyczyn. Sama długo rozwiązywała inne matematyczne zagadki. W 1748 r. opisywała i badała krzywą ("versiera"), nazwaną od jej nazwiska i bujnej fryzury lokiem Agnesi. Ale najcenniejszym dziełem tej uczonej są "Zasady analizy [matematycznej] dla młodzieży włoskiej".

Zobacz też: Fokus TV. Stres skurczy ci mózg

Nikogo nie powinno dziwić, że zależało jej na propagowaniu wiedzy wśród najmłodszych, bowiem Maria Gaetana Agnesi sama od dzieciństwa przejawiała wielką chęć do nauki. Jako córka profesora matematyki miała dostęp do interesujących publikacji i kręgu naukowców. Już w wieku 9 lat wygłaszała przed nimi po łacinie akademickie przemowy, np. na temat dostępu kobiet do edukacji. Miała ogromny talent również do filozofii oraz języków obcych. Jako nastolatka władała co najmniej 5 językami, m.in. łacińskim, francuskim, hiszpańskim, hebrajskim, niemieckim. Była tak zafascynowana nauką, że zapominała o bożym świecie. Dorosłe życie wiodła w odosobnieniu. Zamiast uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, wolała godzinami studiować matematyczne lub filozoficzne zawiłości. Gdy miała

32 lata, poważnie zachorował jej ojciec. Wówczas papież Benedykt XIV przekazał jej katedrę matematyki i filozofii naturalnej na Uniwersytecie w Bolonii. Była drugą kobietą wykładowcą na tej uczelni (pierwszą była wybitna badaczka fizyki Laura Bassi). Włoska uczona wiodła skromne, wręcz klasztorne życie. Zainteresowała się też teologią. Przez kilka lat kierowała przytułkiem dla ubogich w Mediolanie. Zmarła w 1799 r. w wieku 80 lat w zakonie szarytek.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają