Super Fokus: Ssak który składa jaja

Kiedy ponad dwa wieki temu skóra dziobaka trafiła do British Museum, została przez zoologów nazwana wyjątkowo bezczelnym oszustwem.

Po wypchaniu skórki uczeni zobaczyli coś, co wyglądało na kiepski żart. Zlepek kaczki, bobra i wydry. Ni pies, ni wydra. Komentowano, że brakuje mu tylko rogów. Nie do końca była to prawda, bo dziobak ma kolce rogowe na tylnych kończynach. Przedstawiciel rodziny dziobaków, rzędu stekowców, mierzy do 60 cm długości i waży 2 kg.

Zobacz: Super Fokus: Tajemnica krzywego lasu

Nazwa rzędu, do którego należy dziobak - Monotremata - oznacza dosłownie jednodziurkowce. Dziobaki mają jeden jedyny otwór na brzuchu. Służący jako ujście przewodu wydalniczego, moczowego i płciowego. Przez ten otwór, czyli stek, samice tych dziwnych zwierząt składają skórzaste jaja, podobne do gadzich. Poza wyjątkami dotyczącymi dziobaka i kolczatek, ssaki nie składają jaj. Stekowce są najprymitywniejszymi ze ssaków. Ich najdawniejsze szczątki pochodzą sprzed ponad 200 milionów lat. Mają cechy po gadzich przodkach. Poza stekiem są nimi dwie kości czołowe czaszki, gadzia budowa kości piersiowych i żołądek, który nie zawiera gruczołów trawiennych - jest raczej wolem. Dziobaki żyją w norach wygrzebanych na brzegu rzek, jezior i strumieni w południowo-wschodniej Australii i na Tasmanii. Żywią się bezkręgowcami, takimi jak krewetki, pierścienice, larwy owadów i małże. Do polowania pod wodą służy mu dziób - detektor, na którego powierzchni znajdują się receptory wychwytujące słabe prądy elektryczne. Dzięki nim dziobak może zlokalizować np. krewetkę, która wyginając ciało, wysyła sygnał. Pod wodą na oczy i uszy dziobaka nasuwają się fałdy skórne, a nozdrza zostają zablokowane. Do polującego często w nocy dziobaka nie dociera żaden dźwięk ani obraz. Mimo to dzięki zdolności wyczuwania zmian pola elektrycznego dziobaki wypływają po minucie z policzkami pełnymi "zwierzyny".

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki