Angkor oznacza tyle co "miasto", "stolica" lub "święte miasto". Mianem tym określa się wielkie imperium Khmerów z okresu IX-XV wieku, obejmujące teren od Birmy po Wietnam, ale przede wszystkim to oryginalny kompleks miejski stanowiący centrum tego azjatyckiego państwa. Szacuje się, że miasto Angkor zamieszkiwało około miliona osób! Wyróżniało się ono wyjątkowym systemem wodnym, zespołem świątyń, pałaców i innych budowli otaczających starannie uprawiane i żyzne pola. Jego mieszkańcy wiedli pełne tańców oraz zabaw, ale i pracy życie.
Przeczytaj też: SUPER HISTORIA: Wojna o pieprz zniszczyła imperium
Warto zaznaczyć, że w średniowieczu Khmerowie stali się największymi handlarzami niewolników od czasów egipskich faraonów. Już w XII wieku państwo Khmerów stopniowo zaczęło słabnąć. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, np. prywatne spory wśród książąt khmerskich. W tym samym okresie na zachód od "imperium miliona słoni" swoje państwo zaczęli budować Syjamczycy (Tajowie), stając się wielkim zagrożeniem dla podupadającego Angkoru. W końcu w 1432 r., po najeździe syjamskim, stolica państwa Khmerów zostaje przeniesiona do miasta Phnom Penh. Datę tę uważa się za koniec angkorskiego okresu w historii Kambodży.
Jednak historia Angkor wcale nie jest jednoznaczna. Z imperium tym wiążą się ciekawe legendy. Jedna z nich mówi, że wielkie centralne miasto nagle się wyludniło po ekspansji Tajów plądrujących dobytek mieszkańców lub na skutek wielkiej suszy, która nawiedziła to terytorium. Do dzisiaj nie ma jednej i niepodważalnej teorii dotyczącej nagłego opustoszenia i upadku tego wspaniałego miasta. Za to wciąż podczas wycieczek do Kambodży można podziwiać fragmenty Angkoru.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail