Kiedy na początku IX wieku armia Karola Wielkiego zniszczyła Kaganat Awarski (państwo koczowniczego plemienia Awarów), na terenach dzisiejszych Moraw powstało państwo wielkomorawskie - Wielkie Morawy, średniowieczne królestwo Słowian.
Według niektórych teorii państwu nadano nazwę "wielkie", czyli odległe, żeby odróżnić je od pozostających pod wpływami Bizancjum Moraw Bałkańskich. Według innych określenie "wielkie" miało oddawać sukces ekspansji ówczesnych władców. Pierwszym z nich był Mojmir I (założyciel dynastii Mojmirowiczów). Oprócz księcia Wielkie Morawy miały sprawnie funkcjonującą hierarchię dostojników, a wyznaczeni urzędnicy pełnili funkcje administracyjne, wojskowe i sądowe. Solidnie zorganizowane zaplecze pozwoliło na skuteczną rozbudowę państwa. Mojmir I około 833 r. poszerzył granice państwa o Księstwo Nitrzańskie.
W ramach chrystianizacji Europy w 822 r. Wielkie Morawy przyjęły chrzest z rąk duchownych frankijskich, co uzależniło Morawian od wschodniofrankijskiej monarchii. Aby tę zależność nieco zmniejszyć, od 863 r. misje rozpoczęli tam apostołowie Słowian - Cyryl i Metody, wprowadzając obrządek i alfabet słowiański, czym przekonali do siebie mieszkańców. Dwadzieścia lat później duchowieństwo niemieckie, zaszczepiając wrogą postawę wobec uczniów Cyryla i Metodego, doprowadziło do ich wygnania. Wielkie Morawy rosły jednak w siłę. To zasługa ekspansji trzeciego i najwybitniejszego władcy państwa - Świętopełka I (871-894), który powiększył królestwo o tereny Czech, Łużyc, Zakarpacia, Małopolski, Śląska, a także część dzisiejszych Węgier i Słowacji. Po śmierci władcy następcy zamiast wzmacniać siłę państwa, skupili się na walkach wewnętrznych. Przyczynili się tym do upadku Wielkich Moraw - nie zdołały się obronić przed naporem Węgrów, którzy najechali państwo w 906 roku.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail