To postać wywołująca wiele kontrowersji. Z jednej strony postrzegany jest jako genialny strateg, mąż stanu i reformator, z drugiej zaś jako tyran i agresor. Dla Brytyjczyków czy Niemców Napoleon to potwór i dyktator. Dla Polaków bohater.
Urodzony w 1769 r. na Korsyce w zubożałej rodzinie szlacheckiej Napoleon I Bonaparte stał się jedną z najważniejszych postaci nowożytnej historii Europy. Na fali popularności zapewnionej przez błyskawiczną karierę wojskową został mianowany przez Dyrektoriat na dowódcę wojskowego Paryża. Wykorzystuje to i 9 listopada 1799 r. w wyniku wojskowego zamachu stanu przejmuje władzę we Francji jako pierwszy konsul. Tworzy konstytucję, która daje mu władzę absolutną.
Reformy dyktatora
Po przejęciu władzy przeprowadza wiele reform, które usprawniły administrację państwa i pozwoliły mu na większą kontrolę nad nim.
Jednocześnie rozbudowuje siły policyjne, wprowadza również cenzurę i ogranicza prawa robotników do wystąpień - wszystko to w celu zminimalizowania ryzyka buntu przeciw swojej władzy.
Przeczytaj też: Marysia i bóg wojny. Historia Marii Walewskiej, polskiej kochanki Napoleona
By zyskać poparcie arystokracji, ogłasza amnestię dla rojalistycznych emigrantów. Mogli powrócić do Francji, ale zarekwirowanych w trakcie rewolucji majątków im nie zwrócono. Podobnie, normując stosunki z Kościołem katolickim przez zawarcie w 1801 r. nowego konkordatu, Napoleon zastrzegł w nim nienaruszalność dokonanych rekwizycji.
Miliony ofiar
Dążył do poszerzenia granic Cesarstwa Francuskiego, ale też do otoczenia go przez kordon podległych państw satelickich, które w sumie składały się na Wielkie Imperium. Jednym z nich było Księstwo Warszawskie. Napoleon tworząc je, kierował się wyłącznie względami praktycznymi. Nowo powstałe państwo stało się idealną bazą wypadową dla Francji w mającej szybko nadejść wojnie z Rosją oraz cennym przedmiotem przetargu politycznego.W celu umocnienia swej władzy koronował się w 1804 r. na cesarza Francuzów. Jednak pod jego rządami Europa spłynęła krwią. Obalając republikę i ustanawiając cesarstwo, Bonaparte stał się symbolem tyranii i ucisku, winnym śmierci milionów ofiar, poległych na wojnach, które Francja prowadziła przez wiele lat. W sumie zginęło w nich ok. 5 milionów ludzi!
Człowiek, który kształtował historię Europy, został zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 r.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail