Super Historia - Starcie gigantów

2014-05-05 18:35

Na początku XVII wieku Francja wkroczyła na arenę imperiów kolonialnych. Swoje kolonie zakładała m.in. w Afryce i Azji. Potężniejsze mocarstwo zbudowała tylko Wielka Brytania. Jednak konflikty z tak silnym konkurentem doprowadziły Francję do utraty części terytoriów.

Ameryka Północna, Afryka i Azja - to obszary, na których swoje kolonie zakładała kiedyś Francja. W swych poczynaniach była na tyle skuteczna, że stała się drugim kolonizatorem na świecie, nie przebijając jedynie wiodącej prym w tym zakresie Wielkiej Brytanii.

Na początku XVII wieku Francja wkroczyła na arenę wielkich imperiów kolonialnych. Swą kolonizacyjną historię rozpoczęła od Akadii, czyli osiedla na terenie Ameryki Północnej. Przez następne lata Francuzi przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego fragmentu kontynentu, nazywając zajęty przez siebie obszar Nową Francją lub Kanadą. Choć północnoamerykański teren kolonii był duży, to pod względem ekonomicznym znajdował się daleko w tyle za obszarami kontrolowanymi przez Brytyjczyków. Francja rozpoczęła zatem swoje starania o utworzenie przynoszących większe zyski kolonii w Indiach Zachodnich.

Zobacz: Super historia. Krwawa hrabina i miłosne historie Konopnickiej - na Se.pl poznasz historię w ekspresowym tempie!

Założyła też kilka osad w Afryce Zachodniej, gdzie wzdłuż wybrzeża z powodzeniem mogły powstawać posterunki handlowe. Jednak nic, co dobre, nie trwa wiecznie. W połowie XVIII wieku Francuzi rozpoczęli serię kilku poważnych konfliktów kolonialnych z Wielką Brytanią, które doprowadziły do zmniejszenia francuskiego imperium. Jednak jego rozpad na dobre rozpoczął się podczas II wojny światowej, kiedy to różne kolonie okupowane były przez inne kraje (np. Amerykanie z Brytyjczykami zajęli Maroko i Algierię, a Niemcy - Tunezję). Choć po wojnie terytoria te powróciły do Francji, to w związku z przegraną wojną z Indochinami Francja w latach 50. XX wieku wycofała się z obszarów skolonizowanych. Obecnie kontroluje tylko niewielkie terytoria zależne, m.in. karaibskie wyspy Gwadelupa czy Martynika.

Wiadomości se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają