Super Historia: Upadek Lwa Północy, fatalna miłość polskiego króla i klęska cywilizacji!

2014-02-26 12:33

Super Express prezentuje kolejną lekcję historii! Zobaczcie co mamy dla Was tym razem. Klikając w zdjęcia w artykule przeniesiecie się do dłuższej opowieści na ten temat!

Fatalna miłość polskiego króla

Romans króla Jana Kazimierza i Elżbiety Radziejowskiej to historia miłości przeplatanej z polityką. Tak jak Helena doprowadziła do wojny trojańskiej, tak Elżbieta sprowadziła na Polskę potop szwedzki.

Gdy romans Elżbiety z królem Janem II Kazimierzem Wazą ujrzał światło dzienne, zapewne nikt nie spodziewał się, jaki będzie finał całej historii. Wszystko zaczęło się od tego, że król, który chwilowo nie wyruszał na żadną wojenną wyprawę, mógł poświęcić się innej pasji - kobietom. Jego uwagę zwróciła niedawno poślubiona przez kanclerza Radziejowskiego piękna Elżbieta ze Słuszków, o której urodzie krążyły na dworze plotki. Król postanowił się przekonać, ile prawdy kryje się w tych opowieściach. Miał z tym jednak pewien kłopot, bo małżonek Elżbiety trzymał ją z dala od Warszawy. Jan Kazimierz zmuszony był wyznać swoje uczucia przez posłańca i...

Zobaczcie sami klikając w zdjęcie:

Klęska ostatniej cywilizacji

Przez wieki Persja przechodziła z rąk do rąk kolejnych ludów i dynastii. Dopiero najazd Arabów na trwałe wymazał z map świata jedną z najstarszych kultur.

Za ojców założycieli starożytnego mocarstwa uznaje się lud Achemenidów. Za panowania Cyrusa II w VI w. p.n.e. Persja stała się imperium obejmującym niemal całą Azję Zachodnią. Następni królowie przyłączali kolejne podbite kraje, m.in. Egipt, zbudowali też sprawny system pocztowy oraz drogi.

Upadek Lwa Północy

Bitwa pod Połtawą, która miała miejsce 8 lipca 1709 r., była punktem zwrotnym w toczącej się w latach 1700-1721 wielkiej wojnie północnej. Car Piotr I pokonał niezwyciężoną dotąd armię szwedzką dowodzoną przez Karola XII. Położyło to kres hegemonii Szwecji i postawiło Rosję na pozycji dominującej w tej części Europy.

Wystarczyła błędna decyzja, by:

Królowie przy alchemicznym piecu

Tajemna sztuka przemiany mniej szlachetnych metali w złoto była pasją franciszkanów, królów, a nawet papieża Sylwestra II, którego posądzano o konszachty z diabłem. Alchemia kusiła nie tylko perspektywą bogactwa, ale np. ożywiania zmarłych.

Żyletki z torpedy szos

Polska miała szansę zostać światową potęgą motoryzacyjną. Niestety, najlepsze dzieła naszych konstruktorów wylądowały na śmietniku historii. Na przykład prototyp legendarnej już dziś Syreny Sport w 1960 r. został zamknięty w podwarszawskim garażu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, z którego już nigdy nie wyjechał na szersze drogi.

18 lat później, w 1978 r., Syrena Sport - samochód, który mógł być dumą polskiej myśli technicznej i rodzimego wzornictwa, został spisany na straty. Komisyjnie zniszczono nadwozie z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym oraz płytę podłogową zrobioną z jednego kawałka - nowatorską i łatwą do utrzymania w czystości. Zezłomowano dwucylindrowy silnik typu boxer, skonstruowany przez Władysława Skoczyńskiego, osie mające niezależne zawieszenie oraz 4-biegową skrzynię. Z fantastycznego, supernowoczesnego samochodu zaprojektowanego przez zespół Cezarego Nawrota zostały tylko kołpaki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki