Super Senior. Emerycie! Zobacz jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności!

2014-10-06 18:43

Orzeczenie o niepełnosprawności możesz zdobyć na dwa sposoby. Jeśli starasz się o rentę, powinieneś udać się do ZUS lub KRUS. Gdy zależy ci na orzeczeniu z wszelkich innych względów, musisz złożyć wniosek w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.

W Polsce działają dwa różne systemy orzekania o niepełnosprawności funkcjonujące na podstawie odrębnych aktów prawnych i realizowane przez odrębne instytucje: orzecznictwo dla celów pozarentowych, orzecznictwo dla celów rentowych. Ważne są także wydane wcześniej orzeczenia komisji lekarskich ds. inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I, II i III grupy inwalidzkiej.

Konieczny wniosek

Podstawą uzyskania orzeczenia w zespole ds. niepełnosprawności jest wniosek (formularze dostępne są w siedzibach samych zespołów oraz ośrodkach pomocy społecznej oraz w Internecie). We wniosku powinny się znaleźć twoje dane osobowe - imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania i numer dowodu osobistego. Wniosek możesz złożyć osobiście lub przez przedstawiciela ustawowego albo może to zrobić ośrodek pomocy społecznej.

Jakie dokumenty

Potrzebne będą dokumenty, które pomogą w ocenie twego stanu zdrowia: zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wydane nie wcześniej, niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku, karty leczenia szpitalnego, zaświadczenia i wyniki badań lekarskich, prześwietlenia i klisze rentgenowskie, opinie psychologiczne itp. (mogą to być kserokopie, ale oryginały trzeba będzie przedstawić do wglądu składu orzekającego w trakcie posiedzenia) - do wniosku należy dołączyć wszelką posiadaną dokumentację mogącą mieć wpływ na wydanie orzeczenia.

Musisz się stawić

Na posiedzeniu zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności musisz się stawić osobiście (inaczej wniosek nie będzie rozpatrywany), chyba że uniemożliwią ci to zdarzenia losowe czy długotrwała i nierokująca poprawy choroba.

Orzeczenia wydaje co najmniej dwuosobowe kolegium pod przewodnictwem lekarza specjalisty w dziedzinie, której dotyczy schorzenie osoby wnioskującej oraz

- w zależności od celu złożenia wniosku - doradca zawodowy, pracownik socjalny, psycholog lub pedagog.

Trzy stopnie niepełnosprawności

Powiatowe i miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wydają orzeczenia o:

lniepełnosprawności;

lstopniu niepełnosprawności;

lwskazaniach do ulg i uprawnień dla osób, które już posiadają ważne orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy - np. legitymacja osoby niepełnosprawnej czy karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej.

W przypadku osób do 16. roku życia orzeczenie dotyczy jedynie faktu istnienia (bądź nieistnienia) niepełnosprawności. U osób, które ukończyły 16. rok życia, określa się stopień niepełnosprawności - lekki, umiarkowany bądź znaczny.

Znaczny stopień niepełnosprawności: naruszona sprawność organizmu; niezdolność do pracy lub zdolność do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej; potrzeba stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności możliwe jest wówczas, gdy występują jednocześnie ograniczenia w wykonywaniu zatrudnienia i konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności: naruszona sprawność organizmu; niezdolność do pracy lub zdolność do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej; potrzeba czasowej lub częściowej pomocy innych osób w pełnieniu ról społecznych.

Lekki stopień niepełnosprawności:

lnaruszona sprawność organizmu powodująca w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;

lograniczenie zdolności do pełnienia ról społecznych dające się kompensować za pomocą przedmiotów ortopedycznych czy innych środków pomocniczych lub technicznych.

Zobacz też: Warszawa: domy kultury zapraszają seniorów

Jakie terminy

Twój wniosek powinien być rozpatrzony przez zespół orzekania ds. niepełnosprawności w ciągu miesiąca (w skomplikowanych przypadkach - dwóch miesięcy), a zawiadomienie o terminie posiedzenia otrzymasz na dwa tygodnie przed samym posiedzeniem. Orzeczenie zostanie ci doręczone najpóźniej w 14 dni po posiedzeniu.

Do czego służy orzeczenie?

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień pozwala korzystać (po spełnieniu określonych warunków) z wielu form pomocy. Są to między innymi: możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia (w tym w zakładach pracy chronionej), uczestnictwa w szkoleniach, korzystania z przywilejów pracowniczych (takich jak: prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dłuższej przerwy w pracy, krótszego wymiaru czasu pracy), dofinansowania działalności gospodarczej lub rolniczej; możliwość uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej oraz w turnusach rehabilitacyjnych; dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych i innych ułatwiających funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej (np. wózek inwalidzki, aparat słuchowy); ulgi w podatkach, zniżki w komunikacji, zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych; usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki; uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń rodzinnych (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością oraz do zasiłku stałego z pomocy społecznej); ubieganie się o kartę parkingową.

Jak się odwołać

Od orzeczenia powiatowego lub miejskiego zespołu możesz się odwołać do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Masz na to

14 dni od daty doręczenia orzeczenia. Odwołanie składasz za pośrednictwem powiatowego lub miejskiego zespołu, który wydał kwestionowane przez ciebie orzeczenie. Twoje odwołanie może być uznane i wydane wcześniej orzeczenie zostanie zmienione. Jeśli nie, w terminie 7 dni zostanie przesłane do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Uwaga! Od orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień nie przysługuje odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje - w terminie 30 dni od daty jego doręczenia - odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie wnosisz za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który może je uznać i zmienić orzeczenie lub skierować sprawę do sądu. Odwołująca się od decyzji zespołu wojewódzkiego do instancji nadrzędnej nie ponosisz kosztów i opłat sądowych.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają