Dostałeś wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego? Sprawdź, czy możesz starać się o umorzenie długu lub rozłożenie go na raty. Możesz także wysłać odwołanie do Poczty Polskiej.
Tysiące Polaków dostają z poczty wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wśród nich nie brakuje emerytów, którzy obawiają się, że zaległości zostaną ściągnięte z ich, i tak często mizernych, świadczeń. Jednak osoby w trudnej sytuacji życiowej lub o niskich dochodach mogą złożyć wniosek o umorzenie zadłużenia lub rozłożenie na raty zaległego abonamentu. Trzeba także spełnić dodatkowy warunek. O umorzenie może się starać osoba, u której na członka rodziny przypada nie więcej niż 55,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (obecnie jest to 924 zł), a w wypadku osoby samotnej - 74 proc. minimalnego wynagrodzenia (dziś jest to 1243 zł).
Jeśli byłeś zwolniony z abonamentu
Nakazy zapłaty abonamentu często otrzymują także osoby, które są z niego zwolnione. Dostają wezwania do zapłaty tylko dlatego, że nie dopełniły formalności i nie złożyły na poczcie wniosku o zwolnienie z abonamentu, więc poczta potraktowała ich jak dłużników. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, powinieneś odwołać się do KRRiT. Jeżeli już złożyłeś wniosek o umorzenie należności, to jego kopię powinieneś złożyć też na poczcie i jednocześnie poprosić o wstrzymanie ewentualnej egzekucji należności do czasu rozpatrzenia wniosku (możliwe bowiem, że wniosek do KRRiT wpłynął, ale informacja o tym nie została przekazana Poczcie Polskiej).
Możesz zapłacić w ratach
Jeżeli chcesz uregulować zaległe opłaty abonamentowe w ratach, powinieneś zgłosić taki wniosek do KRRiT. Wszystkie osoby, które napiszą taką prośbę do Departamentu Budżetu i Finansów KRRiT, zgodę otrzymują (na podstawie uchwały KRRiT nr 391/2012 z 30 października 2012 r.). Krajowej Radzie zależy bowiem na tym, aby abonenci uiszczali opłaty za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, a nie na karaniu ich.
Ważne!
Wysyłając do KRRiT wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w opłatach abonamentowych warto poinformować o tym Dział Abonamentu RTV Poczty Polskiej SA (ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz). Dzięki temu poczta nie wystawi tytułu wykonawczego i nie wyśle go do urzędu skarbowego.
Złóż wniosek
Decyzje w sprawie umorzenia czy rozłożenia długu na raty podejmuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wniosek można złożyć drogą pocztową (nie można e-mailem) do Biura KRRiT pod adresem: Departament Budżetu i Finansów, skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa lub osobiście w Wydziale Abonamentu RTV w Biurze KRRiT, ul. Sobieskiego 101 w Warszawie.
Starając się o umorzenie zaległości abonamentowych trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rozpatrywaniem wniosków zajmuje się w KRRiT zaledwie dziewięć osób, a wniosków tylko w latach 2012-2013 wpłynęło około 150 tys. Na razie w tym roku KRRiT rozpatrzyła 15243 wnioski, a w 14555 przypadkach umorzyła zaległości.
Zobacz też: Super Senior: emerycie! Dorabiaj bez ryzyka
Co we wniosku
imię i nazwisko oraz adres abonenta-dłużnika,
indywidualny numer
identyfikacyjny,
okres i kwota zaległości, potwierdzone przez kartotekę radiofoniczną,
uzasadnienie niepłacenia opłat abonamentowych.
Do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające:
wyjątkową sytuację finansową lub szczególne względy społeczne - np. zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok, upadłość lub likwidacja firmy;
przypadek losowy - np. śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa.
Uwaga!
Więcej informacji na: www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/abonament
Jak się odwołać od decyzji KRRiT
Jeśli odwołałeś się od nałożonej kary, ale do tej pory nie otrzymałeś odpowiedzi lub dostałeś negatywną, powinieneś przede wszystkim domagać się zawieszenia postępowania do czasu ostatecznego rozpatrzenia twego wniosku. Od negatywnej decyzji możesz ponownie się odwołać do KRRiT. Masz na to 14 dni. Potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w ciągu 30 dni od jej doręczenia.
Uwaga!
KRRiT nie dysponuje spisem abonentów RTV, tylko Poczta Polska Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości, np. co do wysokości zadłużenia z tytułu zaległości w abonamencie albo nie znasz swojego indywidualnego numeru identyfikacyjnego, informacje uzyskasz w Dziale Abonamentu RTV Poczty Polskiej SA w Bydgoszczy. Możesz zadzwonić pod numer 43 842 06 06 lub przesłać pytania e-mailem: [email protected].
Złóż odwołanie do Poczty Polskiej
Gdy dostaniesz wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu, możesz też wysłać odwołanie do Poczty Polskiej. W odwołaniu poproś o przesłanie uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których Poczta Polska domaga się od ciebie pieniędzy. Chodzi o dowód przyznania ci ośmiocyfrowego indywidualnego numeru identyfikacyjnego abonenta. Po unieważnieniu starych książeczek abonamentowych Poczta Polska miała bowiem obowiązek w terminie dwunastu miesięcy nadać posiadaczom imiennych książeczek opłat abonamentowych indywidualny numer identyfikacyjny i powinna na piśmie powiadomić cię o przyznaniu tego numeru. Jeśli nie otrzymałeś takiego pisma, napisz odwołanie. Poczta wtedy sprawdzi, czy taki numer został ci nadany i czy zostałeś o tym powiadomiony. Jeśli nie, powinna odstąpić od ściągania zaległego abonamentu.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail