Super Senior: przywileje i prawa przysługujące kombatantom

2014-09-15 4:00

Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Kombatanci i inwalidzi wojenni mają specjalne przywileje. Przysługują im m.in. bezpłatne leki, prawo do ulgowych przejazdów czy pomoc pieniężna.

Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek o przyznanie uprawnień

Decyzję o przyznaniu uprawnień kombatanckich wydaje kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Trzeba złożyć wniosek i dołączyć do niego:

wypełniony czytelnie i podpisany kwestionariusz,

życiorys ze szczególnym uwzględnieniem działalności kombatanckiej,

dwie aktualne fotografie legitymacyjne (opisane na odwrocie imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia),

kserokopię dowodu osobistego,

odcinek emerytury lub renty,

dowody potwierdzające działalność kombatancką (np. dokumenty pochodzące z okresu działalności kombatanckiej, zaświadczenia z właściwych instytucji, urzędów i archiwów, publikacje, opinie środowiska kombatanckiego, dowodem mogą być również oświadczenia świadków),

rekomendację wniosku wystawioną przez stowarzyszenie właściwe dla określonego rodzaju działalności kombatanckiej - udzielane są bezpłatnie i nie musisz się zapisywać do stowarzyszenia ewentualnie pełnomocnictwo.

Zobacz też: Kombatanci domagają się głów europosłów

Uwaga:

wszystkie kopie dokumentów powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza, urząd administracji rządowej lub samorządowej lub upoważnionego przedstawiciela stowarzyszenia kombatanckiego.

Wniosek można złożyć osobiście w punkcie informacyjnym urzędu albo wysłać pocztą na adres urzędu.

Wdowy też mają prawa

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom po kombatantach wydaje kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Trzeba złożyć wniosek i dołączyć:

wypełniony czytelnie i podpisany kwestionariusz (dostępny na stronie internetowej www.udskior.gov.pl), a także w punkcie informacyjnym urzędu);

odpis aktu zgonu małżonka;

dowód posiadania statusu emeryta lub rencisty (np. legitymację emeryta);

aktualną fotografię legitymacyjną (opisaną na odwrocie imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia);

kopię dowodu osobistego.

Dodatki do świadczeń

Kombatanci wraz z emeryturą lub rentą otrzymują co miesiąc:

dodatek kombatancki - 206,76 zł

ryczałt energetyczny - 165,71 zł

dodatek kompensacyjny - 31,01 zł.

Natomiast kombatantom, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

nie posiadają prawa do żadnych świadczeń rentowych lub emerytalnych ani prawa do uposażenia w stanie spoczynku albo uposażenia rodzinnego,

nie osiągają dochodów z tytułu pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu lub z tytułu rolniczej działalności gospodarczej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników,

osiągnęli wiek: dla kobiet - 55 lat, dla mężczyzn - 60 lat przysługuje świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego oraz ryczałtu energetycznego, dodatek kompensacyjny i 37 proc. ulga taryfowa w komunikacji międzymiastowej.

Ulgi na przejazd

Kombatanci oraz wdowy i wdowcy po nich korzystają z ulg:

50 proc. przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej,

51 proc. w komunikacji krajowej przy przejazdach:

- 1 i 2 klasą pociągów osobowych i pospiesznych oraz w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne - na podstawie biletów jednorazowych

- autobusami w komunikacji zwykłej i przyspieszonej - na podstawie biletów jednorazowych.

Zobacz też: KOMBATANCI CHCĄ Zdegradować Jaruzelskiego do szeregowca

Do lekarza bez skierowania

Kombatanci mają prawo do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością w aptekach oraz placówkach medycznych każdego typu, takich jak: szpitale, poradnie specjalistyczne i gabinety stomatologiczne, poradnie rehabilitacji i gabinety fizjoterapii, sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, placówki pielęgnacyjno-opiekuńcze.

Nie obowiązuje ich lista kolejkowa, a świadczenia powinny być im udzielone w możliwie najkrótszym czasie. Kombatanci mogą też korzystać ze świadczeń ambulatoryjnych i porad lekarzu specjalistów bez skierowania na podstawie "Zaświadczenia o uprawnieniach" wydanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Poza tym kombatantom przysługuje pierwszeństwo w korzystaniu z pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.

Uwaga!

Kombatanci nie mają prawa do bezpłatnych leków.

Wsparcie finansowe

Kombatanci, jak również wdowy i wdowcy po nich, którzy znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji losowej, materialnej czy zdrowotnej, mogą ubiegać się o przyznanie doraźnej lub okresowej pomocy pieniężnej ze środków Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Doraźna pomoc pieniężna może zostać przeznaczona na dofinansowanie kosztów leczenia (wraz z leczeniem sanatoryjnym i rehabilitacyjnym itp.), opieki pielęgnacyjnej, zakupu sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych itp., wsparcia w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych (kradzież, pożar, klęska żywiołowa lub inne).

Okresowa pomoc pieniężna może zostać przyznana kombatantom, na okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Warunkiem jest uzyskiwanie dochodu na osobę w gospodarstwie domowym osoby wnioskującej, nieprzekraczającego najniższej emerytury (obecnie 844,45 zł).

Osoba potrzebująca pomocy może zwrócić się o nią bezpośrednio do Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub też za pośrednictwem innych organów administracji albo stowarzyszenia kombatanckiego. Należy złożyć wniosek o pomoc pieniężną (własnoręcznie podpisany), w którym trzeba wyraźnie określić, na co przeznaczone będą pieniądze.

Zobacz też: Warszawa: Kombatanci bez kolejki do lekarza

Co we wniosku

prośba kombatanta o udzielenie pomocy kserokopia zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich lub o uprawnieniach wdowy lub wdowca po kombatancie,

kserokopia dowodu osobistego,

dokumenty zawierające aktualne informacje na temat stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i materialnej osoby zwracającej się o pomoc - np. odcinek renty lub emerytury, wyciąg z rachunku bankowego, wypisy ze szpitala (karty szpitalne), zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie z urzędu gminy o stratach poniesionych w wyniku klęski żywiołowej, pożaru itp. bądź inne dokumenty potwierdzające zdarzenie lub trudną sytuację).

Mogą być potrzebne dodatkowe zaświadczenia. Osoba, która stara się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych czy odpłatnego leczenia operacyjnego itp., powinna dołączyć imienną fakturę VAT za zakupiony sprzęt (wykonaną usługę). Natomiast osoba ubiegająca się o dofinansowanie planowanego zakupu, odpłatnego leczenia itp. powinna załączyć kosztorys oraz zlecenie lekarskie bądź zaświadczenie lekarskie wskazujące na konieczność zaopatrzenia lub podjęcia leczenia.

Komu przysługuje miejsce w domu kombatanta

Kombatanci korzystają z prawa pierwszeństwa do uzyskania miejsca w domu pomocy społecznej. Wniosek o umieszczenie w domu pomocy społecznej należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kombatanta lub miejsce jego aktualnego pobytu.

Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej, w tym przeznaczonym dla kombatantów, przysługuje osobie:

wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności,

niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Jeśli kombatant spełnia te kryteria, zostaje skierowany do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Za pobyt w domu pomocy społecznej naliczana jest opłata, w wysokości nie wyższej niż 70 proc. dochodu kombatanta, resztę dopłaca jego rodzina, ewentualnie gmina.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki