Choroba powstaje, gdy we krwi tworzą się zakrzepy, które z czasem zaczynają przylegać do naczynia krwionośnego, zamykając jego światło. Mogą się one tworzyć na skutek zaburzeń krzepliwości krwi, w wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego. Ale też bywają efektem zatrucia organizmu toksynami i mikroorganizmami, które niszczą ścianki naczyń krwionośnych. Zakrzepica pojawia się również w przebiegu innych poważnych schorzeń, jak nowotwory czy zapalenie płuc.
Skrzepy mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia, wówczas zostaje przerwany dopływ krwi do poszczególnych narządów, tym samym zaburzając funkcje całego organizmu.
Gdy zakrzep wędruje z krwią do płuc
Najgroźniejsza sytuacja jest, gdy zakrzep się odrywa i zaczyna przemieszczać z krwią do tętnicy płucnej, tworząc w niej zator. W przeciągu kilku sekund może spowodować zgon chorego.
Pierwszymi widocznymi objawami zakrzepicy mogą być opuchnięte nogi, zwłaszcza uda i łydki, bolesność i zaczerwienienie w miejscu obrzęku, poszerzone naczynia krwionośne. Bardzo często chora noga staje się szersza, większa od drugiej.
Natomiast objawami zatoru tętnicy płucnej są bóle w klatce piersiowej, duszności, problemy z oddychaniem. Ale tak też może się objawiać wiele innych chorób, chociażby zapalenie oskrzeli . Dlatego do jednoznacznego zdiagnozowania zakrzepicy konieczne są badania specjalistyczne, m.in. USG czy tomografia komputerowa.
Niebezpieczne długie podróże
Chorobie zakrzepowo-zatorowej sprzyja wielogodzinny brak ruchu, spowodowany np. długą podróżą samolotem, samochodem czy chociażby długim siedzeniem przed telewizorem bądź komputerem. Krew w naczyniach płynie wówczas wolniej, co zwiększa ryzyko wytworzenia się zakrzepów. Ok. 90 proc. z nich powstaje w naczyniach żylnych kończyn dolnych i miednicy, często towarzyszy im obrzęk i ból. W celu oceny ryzyka tej choroby, przed każdą dłuższą podróżą warto zasięgnąć porady lekarza. W razie konieczności będzie mógł on zalecić zastosowanie środków zapobiegawczych. Może się np. okazać, że wskazane jest nałożenie na ten czas pończoch uciskowych lub sięgnięcie po profilaktykę farmakologiczną.
Pamiętaj, że jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zakrzepicy:
- Nie przebywaj długo w bezruchu, w jednej pozycji,
- Podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę,
- W czasie długiej jazdy samochodem czy podróży samolotem wykonuj co pół godziny ćwiczenia stopami i nogami. Pij także dużo wody, najlepiej niegazowanej. Koniecznie zrezygnuj z alkoholu.