Światłoterapia po udarze

2013-06-24 4:00

Przeszedłeś udar lub w twojej rodzinie powtarzało się to schorzenie? Rozważ terapię światłem. Udowodniono, że nie tylko łagodzi poudarowe bóle głowy, ale i chroni organizm przed tym nagłym i niebezpiecznym atakiem.

Udary najczęściej występują u osób starszych oraz tych, w rodzinach których często stwierdzano je w przeszłości. Atakują niespodziewanie, dlatego właśnie należy być czujnym i zrobić wszystko, by zapobiec powstaniu schorzenia.

Co zwiększa ryzyko

Jest wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia udaru. Należą do nich m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby serca, cukrzyca, nadwaga, wysokie stężenie cholesterolu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Jeśli udar już wystąpi, ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

W ostatnich latach podkreśla się znaczenie profilaktyki udarów - np. właściwe leczenie nadciśnienia zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o ponad połowę. Przy tym schorzeniu może również pomóc światło.

Fototerapia przed i po

Zarówno w profilaktyce, jak i już po udarze warto sięgać po metody, które znacznie poprawiają komfort życia. Jedną z nich jest fototerapia, czyli leczenie światłem.

Światło jest nam potrzebne prawie tak samo jak powietrze. Bez niego nasz organizm radziłby sobie z coraz większym trudem. Umiarkowane zażywanie kąpieli słonecznych sprawia, że w organizmie wytwarza się witaminę D. To dzięki niej kości są mocne, hormony (zwłaszcza płciowe) pracują jak należy, a my mamy dobry nastrój. Szerokim łukiem omijają nas bakterie i wirusy.

Jednak słońce nie każdemu służy. Są schorzenia i sytuacje, kiedy nie jest możliwe korzystanie z naturalnego światła. W takich przypadkach z pomocą przychodzi światło sztuczne.

Uderza w ból, poprawia nastrój

Leczenie światłem wywiera bardzo korzystny wpływ na ludzi starszych, którzy sporo czasu spędzają w pomieszczeniach zamkniętych, zdecydowanie poprawiając im samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Szczególnie przydatne okazało się w łagodzeniu czy nawet likwidowaniu objawów stresu, depresji, bólów głowy czy obniżenia nastroju, co po udarze jest częstym zjawiskiem. Jest ono skuteczne, gdy bóle głowy są spowodowane zablokowaniem (np. na skutek stresu) pewnych kanałów energetycznych, co zdarza się często, a także w przypadku bólów przewlekłych oraz gdy bóle głowy towarzyszą infekcjom wirusowym.

Na czym polega terapia światłem

Terapia światłem polega na tym, że promienie świetlne o różnym natężeniu powodują regulację wielu procesów biologicznych, zachodzących w organizmie, a dokładnie - we wszystkich organizmach żywych. Organizm zaczyna wtedy produkować więcej hormonów i innych substancji korzystnych dla sprawnego funkcjonowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki