Święty Andrzej Apostoł (zm. ok. 62 - 70) był jednym z dwunastu apostołów. Początkowo był uczniem świętego Jana Chrzciciela, ale za namową nauczyciela poszedł za Jezusem. Św. Andrzej był bratem św. Piotra, którego zabrał ze sobą, jako ucznia Chrystusa.
Święty pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Po śmierci Jezusa na krzyżu, jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Świętego Ducha na apostołów, Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum, a następnie w miastach Azji Mniejszej, Tracji, Scytii, Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego.
Zobacz: Nagość, szczekanie psa, duchy i upiory! Jak obchodzi się Andrzejki w innych krajach Europy?
Św. Andrzej zginął śmiercią męczeńską w Patrze, do której przybył, by głosić Ewangelię. Władze rzymskie najpierw go uwięziły, ale tłumy wiernych przychodziły do więzienia, by słuchać jego kazań. Obawiając się zamieszek, władca Egeusz skazał go na ukrzyżowanie, lecz według podania, jego krzyż miał kształt litery X (jest to pierwsza litera "Chrystusa" w języku greckim od Χριστός, 'Christos').
Ukrzyżowany przez dwa dni cierpiał, wisząc na krzyżu, podobno jednak cały czas przemawiał do zgromadzonych na miejscu kaźni tłumów. Mnóstwo ludzi, poruszonych słowami cierpiącego Apostoła, wyznawało swoje grzechy, nawracając się do Jezusa. Zaczęto naciskać na Egeusza, by ułaskawić niewinnego zresztą Andrzeja i zdjąć go z krzyża. Władca uległ naciskom, ale kiedy już żołnierze mieli go zdejmować, Apostoł oddał ducha. To miało miejsce 30 listopada 60 roku.
Święty Andrzej a Andrzejki
Święty Andrzej nie jest patronem zabaw. Święty jest symbolem wierności i oddania Bogu.