Sok malinowy z nutą mięty

i

Autor: Shutterstock Sok malinowy z nutą mięty.

Syropy, soki i nalewki. Na zdrowie i dla przyjemności

2021-08-16 9:16

Teraz owoce są najsmaczniejsze i co ważne tanie. Dlatego warto zadać sobie trochę trudu i przygotować domowe przetwory. Soki, syropy czy nalewki własnej roboty to samo zdrowie. Nie mają sztucznych dodatków i konserwantów.

Owoce do przetworów powinny być świeże i najlepiej ze sprawdzonego źródła, np. z działki czy bazarku. Dojrzałe, ale jędrne, bez plam, uszkodzeń, obić i obtarć. Przed przetwarzaniem trzeba je dokładnie umyć, a te, które tego wymagają, wcześniej wydrylować. Owoce jagodowe na przetwory płuczemy szybko, by nie nasiąkły wodą. Duże owoce np. morele, brzoskwinie, śliwki wcześniej nakłuwamy, wtedy nie popękają i nie wycieknie z nich sok.

Soki i syropy

Na przeziębienie i odporność

Domowe soki i syropy, czyli soki zagęszczone cukrem są znakomitym i zdrowym uzupełnieniem domowej spiżarni. Jak je przygotować? Najprościej jest zasypać owoce cukrem, i czekać, aż puszczą sok. Niestety, dłużej przechowywany często fermentuje i nadaje się tylko na ocet. Można przyspieszyć proces otrzymywania soku z owoców zasypanych cukrem, używając tzw. parownika.

Najwartościowsze są świeżo wyciśnięte soki, które bezpośrednio po przyrządzeniu przelewamy do butelek i pasteryzujemy. Wlewając sok do butelek, pamiętajmy, że podczas pasteryzacji zwiększa on objętość, dlatego trzeba zostawić co najmniej 4 cm wolnej przestrzeni od zakrętki lub korka.

Jeżeli nie mamy ani sokowirówki, ani parownika, pozostaje nam tradycyjna metoda otrzymywania soku z podgrzewanych owoców, których nie doprowadzamy jednak do wrzenia.

Sok malinowy

Składniki: 2 kg malin, 1 kg cukru.

Sposób przygotowania:

Rozgniecione, niemyte maliny odstawić na całą dobę, by puściły sok. Po tym czasie odsączyć uzyskany sok i zagotować z cukrem. Pianę, która może utworzyć się podczas gotowania, systematycznie zdejmować. Po zagotowaniu sok przelać do butelek lub słoików. Zakręcić je, a następnie włożyć do garnka z wodą i zagotować ponownie. Od momentu wrzenia, trzeba jeszcze pogotować słoiki ok. 15 minut a następnie wyjąć i przestudzić.

Syrop z pigwy

Składniki: 1 kg pigwy, 1 kg cukru.

Pigwę umyć, pokroić na ćwiartki, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w 1-centymetrowe plasterki. Plastry układać warstwami w wyparzonym słoiku. Każdą z nich docisnąć i przysypać cukrem. Słoik przykryć lnianą szmatką, odstawić w chłodne miejsce na 5 dni, codziennie przysypując wierzch cukrem. Gdy sok pokryje owoce zakręcić i pasteryzować 10 min.

ZOBACZ: Domowe LEKARSTWO, czyli przepis na syrop z sosny

Nalewki domowe

Nalewki

Dla zdrowia i przyjemności

Przetwory te nie tylko doskonale smakują, ale mają też właściwości lecznicze. Dobra nalewka musi być przygotowana z wysokiej jakości owoców. Naczynia używane do przygotowania nalewki dokładnie myjemy, wodę przegotowujemy i studzimy.

Mamy do wyboru trzy podstawowe metody przyrządzania nalewek: *Owoce zalewamy alkoholem - macerujemy, a po zlaniu zasypujemy je cukrem. Gdy cukier się rozpuści, odlewamy syrop i mieszamy go z uzyskanym wyciągiem alkoholowym, tzw. nalewem. *Owoce najpierw zasypujemy cukrem, a po zlaniu syropu zalewamy je alkoholem. Następnie nalew mieszamy z syropem. *Owoce, alkohol, cukier i dodatki zalewamy alkoholem i razem macerujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach, by jak najmniej alkoholu wyparowało.

Naczynie stawiamy w ciepłym miejscu, wstrząsając nim co 2-3 dni. Pozostawiamy je, w zależności od przepisu, na kilka dni albo tygodni.

Ważne! Przed przelaniem nalewki do butelek trzeba ją dokładnie przefiltrować. Można użyć do tego płótna, wielokrotnie złożonej gazy lub papierowych filtrów do kawy. Po każdym odcedzeniu nalewka powinna odstać kilka lub kilkanaście godzin. Po przefiltrowaniu nalewkę przelewamy do butelki z ciemnego szkła i szczelnie zamykamy, by nie ulatywały z niej substancje eteryczne. Następnie odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce, by dojrzała co najmniej przez kilka miesięcy.

Nalewka z wiśni

Składniki: 1 kg wiśni, 1 l wódki, 1 szklanka wody, 0,25 kg cukru, skórka obrana z jednej cytryny.

Sposób przygotowania:

Wiśnie wydrylować i rozgnieść na miazgę. Przełożyć do słoja i postawić na dwa dni w chłodnym pomieszczeniu. Do wódki wrzucić skórkę cytryny i zalać nią wiśnie. Cukier stopić na syrop z małą ilością wody (tylko taką, by umożliwiała rozpuszczenie się cukru), dodać do wiśni. Słój szczelnie zamknąć. Po miesiącu nalewkę przelać do butelek.

Nalewka z aronii

Składniki: 1/2 kg aronii, 1 l wódki 40 proc., 1/4 l spirytusu 96 proc., 1/2 kg cukru, laska wanilii, kawałeczek imbiru.

Sposób przygotowania:

Owoce aronii umyć i osuszyć, usunąć ogonki. Wsypać do słoja, zalać alkoholem, dodając cukier, przeciętą laskę wanilii i obrany imbir. Zakręcony słój odstawić w cieple, ciemne miejsce na 4 tygodnie. Po przecedzeniu pozostawić jeszcze na tydzień, następnie przefiltrować, przelać do butelek i trzymać pół roku w chłodnym, ciemnym miejscu.

Sonda
Robisz domowe syropy na zimę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki