Nasturcja nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie, ale jest uznawana za jedną z roślin wspierających odchudzanie. Jest bogata w glukozynolaty, czyli organiczne związki siarki, które m.in. stymulują trawienie, przyspieszając naszą przemianę materii. Dlatego liście oraz owoce rośliny zaleca się jako przyprawę do tłustych dań. Dzięki temu podkręcimy smak potraw, a po posiłku nie będziemy czuć się ciężko i sennie. Jakie jeszcze właściwości ma nasturcja?
Nasturcja właściwości zdrowotne. Co zrobić z liści i kwiatów nasturcji?
Nasturcja zawiera fitoncydy, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Sprawdza się w leczeniu chorób skóry i wzmacnia odporność. Liście, ale także kwiaty rośliny nadają się do leczniczych kąpieli polecanych osobom z łuszczycą lub trądzikiem. Płukanki z liści nasturcji pomogą także w leczeniu łupieżu i przywrzycą blask włosom. Gorące napary ze świeżych liści z odrobiną miodu działają rozgrzewająco, napotnie i przeciwbólowo. Napar z liści nasturcji jest pomocny w leczeniu chorób gardła i kaszlu. Ponadto herbatki i nalewki przyśpieszają przemianę materii, regulują wypróżnienia i zapobiegają kamicy żółciowej. Jednak nasturcji i preparatów z tej rośliny nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące. Nie wolno jej podawać także dzieciom i osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka i jelit oraz z ciężkimi schorzeniami nerek.
Które części nasturcji są jadalne i jak wykorzystać roślinę w kuchni?
Wszystkie nadziemne części nasturcji są jadalne. Owoce można zamarynować w oliwie z odrobiną octu i soli, wtedy smakują podobnie do kaparów. Posiekane liście wzbogacą smak zup, sosów i potraw z surowego mięsa. Kwiaty upiększą i urozmaicą sałatki. Pikantny smak listków może posłużyć także jako składnik pesto.