Nawłoć kanadyjska

i

Autor: Shutterstock

To warto wiedzieć

Ta roślina zniszczy wszystko w ogrodzie. Znalazła się na czarnej liście roślin. Polacy nadal chętnie ją sadzą. Masz ją w ogrodzie?

Nawłoć kanadyjska to niepozorna roślina, która często występuje w Polsce. Wiele osób sadzi ją w celach ozdobnych, Lepiej się jednak z tym wstrzymać, to bardzo inwazyjny i niebezpieczny dla ekosystemu gatunek. Jej pojawienie się niesie poważne konsekwencje dla przyrody i uznawana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin w ogrodzie.

To prawdopodobnie najniebezpieczniej roślina w Twoim ogrodzie

Nawłoć kanadyjska pochodzi z Ameryki Północnej, jednak już od XIX wieku regularnie występuje w całej Europie. Również w Polsce jest bardzo popularna, a jej małe, gęste i żółte kwiaty wyglądają przepięknie. Jednak niech Cię nie zwiedzie jej wygląd. Nawłoć kanadyjska uznawana jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych i inwazyjnych gatunków. Jej kwiaty najintensywniej kwitną na przełomie sierpnia i września. Występuje praktycznie wszędzie i nie straszne jej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Najczęściej można ją spotkać przy torach kolejowych oraz pastwiskach. Wiele osób sadzi ją także w ogrodach w celach ozdobnych. Lepiej tego nie robić. Eksperci już od dawna przestrzegają przez nawłocią kanadyjską. Jej zdolności do rozmnażania są niebezpieczeństwem dla ekosystemu. Nawłoć kanadyjska znajduje się na piątym miejscu czarnej listy roślin (big killers), które mają najgorszy wpływ na przyrodę. 

Zobacz również: Jak szybko wyczyścić kurki? Bajecznie prosty sposób Kingi Paruzel. Finalistka „Master Chefa” pokazała jakie to proste

Dlaczego nawłoć kanadyjska jest tak niebezpieczna? 

Nawłoć kanadyjska sprawia, że ekosystem poupada. Posiada ona zdolność do produkcji związków allelopatycznych, które hamują kiełkowanie innych roślin. Nawłoć kanadyjska sprawia, że gleba, w której roślinie staje uboższa w składniki odżywcze. Ma również silnie umiejętności rozrastania się i eliminowania innych gatunków wokół siebie. Brak różnorodności roślin na danym obszarze powoduje zanik zapylaczy, które unikają terenów porośniętych nawłocią. To jednak nie koniec, zauważono, że pole porośnięte nawłociom negatywnie wpływają na ptaki. Teren staje się dla nich nieprzyjazny i nie mogą lądować. W konsekwencji w okolicy spada różnorodność gatunkowa ptactwa. 

Jak dobrze znasz się na roślinach? Sprawdź się! 

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Wielka irytacja muzyków Dwa plus Jeden. Historia z Koprem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki