Taaakiego grzyba!

2004-05-11 22:56

Chorobotwórcze grzyby mogą lokować się na powierzchni skóry albo przenikać w głąb organizmu, powodując w różnych narządach stany zapalne.

Sprzyja im leczenie antybiotykami, lekami sterydowymi, niektóre inne choroby, jak np. cukrzyca. Na szczęście większości z nich łatwo zapobiec, głównie poprzez profilaktykę.

Grzybice owłosionej skóry głowy - można się nimi zarazić, używając tego samego grzebienia czy ręcznika i dotykając chorego zwierzęcia. Jednym z objawów są ogniska łuszczącej się skóry i matow, łamliwe włosy.

Grzybice skóry nieowłosionej - zakażeniu sprzyja wilgotność, zaniedbania higieniczne. Te grzybki pojawiają się w formie łuszczących się, często krwiście czerwonych grudek, plam, pęcherzyków.

Grzybice pachwin - sprzyjają im skaleczenia i podrażnienia, wywołane nieumiejętnie przeprowadzoną depilacją oraz wilgotność. Ciemnobrunatne plamy z grudkami i pęcherzykami na obwodzie mogą bardzo swędzić.

Grzybice stóp - doskonałe warunki do rozwoju tych grzybków tworzą wnętrza nieprzewiewnych butów i przepocone skarpety oraz mokre przestrzenie między palcami.

Pilnuj, aby twoje stopy były zawsze czyste i suche. Po umyciu najlepiej susz je suszarką do włosów, niezbyt gorącym strumieniem.

Jeśli ręcznikiem, najlepiej papierowym.

Grzybice paznokci - zarazić się można m.in. używając cudzych pilniczków i nożyczek. O chorobie świadczą pojawiające się zgrubienia i przebarwienia. Pamiętaj, aby paznokcie u rąk obcinać z zaokrągleniem, a u stóp - prosto.

Grzybice narządów płciowych - zwłaszcza kobiety, u których nastąpiło obniżenie odporności i na skutek stosowania dużych dawek antybiotyków oraz w ciąży. Podczas leczenia obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają