Niedawno Komisja Europejska zdecydowała, że wszystkie kraje Unii Europejskiej mogą wprowadzić do sprzedaży tabletki po stosunku ellaOne bez recepty. Teraz już wiadomo, że w Polsce można kupić tabletki "dzień po" bez konieczności wizyty u lekarza, co wzbudza duże kontrowersje. Przeciwnicy tabletek po stosunku uważają bowiem, że pigułki te mają działanie wczesnoporonne, a ich sprzedaż bez recepty jest sprzeczna z konstytucją (Zobacz: Tabletki PO STOSUNKU bez recepty są NIEZGODNE z polskim prawem?!).
Bez względu jednak na to, jaki ma się stosunek do sprzedaży tabletek ellaOne bez recepty, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Dr farmacji Marek Malinowski, farmaceuta pracujący w spółce należącej do DOZ SA, wyjawił wszystkie najważniejsze fakty dotyczące tabletek "dzień po" ellaOne.
Czym jest tabletka ellaOne i jak działa?
Tabletka ellaOne, nazywana też antykoncepcją awaryjną lub kryzysową, jest stosowana po niebezpiecznym stosunku lub gdy zawiodła antykoncepcja, np. pękła prezerwatywa. Tabletkę ellaOne należy przyjąć w ciągu 24 godzin od współżycia, a najpóźniej do 120 godzin, czyli 5 dni.
Tabletka ellaOne zawiera substancję czynną - octan uliprystalu w dawce 30 mg, który jest tzw. selektywnym modulatorem receptora progesteronowego w przysadce mózgowej, czyli funkcjonuje jako syntetyczna substancja działająca jako częściowe przeciwieństwo progesteronu. Naturalny progesteron (potocznie luteina wydzielana u kobiet głównie przez jajniki) po połączeniu się z receptorem odgrywa istotną rolę m.in. w procesie prawidłowego jajeczkowania (to oznacza, że po zastosowaniu syntetycznego leku jajeczko zostanie uwolnione do jajowodu ze znacznym opóźnieniem, zatem może mieć to wpływ na uniemożliwienie zapłodnienia), również w przygotowaniu błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka oraz czuwa nad prawidłowym procesem implementacji zagnieżdżenia. Także zabezpiecza rozwijający się zarodek poprzez wpływ na zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy oraz za zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy.
Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, stężenie hormonu w ustroju obniża się, receptory zostają go pozbawione, co skutkuje menstruacją. U kobiet planujących ciążę wydzielany fizjologicznie progesteron jest odpowiedzialny głównie za prawidłowe jajeczkowanie. Częściowy antagonista tych receptorów, czyli octan uliprystalu, hamuje naturalną owulację, co może mieć wpływ na uniemożliwienie zajścia w ciążę.
Zobacz też: Prof. Hartman o aferze z tabletkami "dzień po": Niech księża odpieprzą się od zwykłych ludzi!
Substancja czynna tabletek ellaOne wykorzystywana jest również w leczeniu przedoperacyjnym męśniaków macicy.
Brakuje ich w hurtowniach
Pomimo wszelkich zastrzeżeń ludzie próbują na różny sposób dostać tabletki ellaOne. Reporterki TVN 24 podając zupełnie inne dane udały się do trzech miejscowości, a mianowicie Wrocławia, Szczecina i Łodzi w celu zakupu pigułek "dzień po". Udało się tylko na Dolnym Śląsku, jednak farmaceutka powiedziała, żeby "zachować ostrożność, jak zawsze przy tego typu lekach". Zarówno w Szczecinie jak i Łodzi tłumaczenia były podobne. - Nie mam, kotek. Jak zrobili bez recepty, to się wyprzedało we wszystkich hurtowniach. Producent nie spodziewał się takiego wykupu i nie mam gdzie jej zamówić - mówiła jedna z łódzkich farmaceutek w rozmowie z reporterką TVN 24.
Można zarezerwować w internecie
Skoro brakuje w ich aptekach, to gdzie można dostać tabletki? Jak udało nam się dowiedzieć istnieje możliwość rezerwacji przez internet. Wystarczy wejść na stronę http://aptekawaw.pl i wybrać ilość owych pigułek. Odbiór osobisty następuje w wybranych przez nas aptekach, które podane są na stronie. Musimy przygotować się na to, że w niektórych placówkach zażądają od nas recepty.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail