Tabletki PO STOSUNKU bez recepty: Czy można je stosować ZAMIAST tabletek antykoncepcyjnych?

2015-01-14 16:04

Tabletki po stosunku elleOne będą sprzedawane w Polsce bez recepty. Czy tabletki "dzień po" mogą zastępować tradycyjną codzienną antykoncepcję hormonalną? Czy tabletki 72 godziny po można stosować zamiast tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki po stosunku elleOne będzie można kupić w Polsce bez recepty. Oznacza to, że wszystkie kobiety będą miały nieograniczony dostęp do tabletek "dzień po" bez względu na wiek, a to jest ryzykowne. Taka sytuacja może doprowadzić bowiem do tego, że młode i nieświadome zagrożenia dziewczyny będą przyjmowały tabletki po stosunku zbyt często, a to jest niebezpieczne dla zdrowia.

Tabletek po stosunku nie można powiem przyjmować jak tabletek antykoncepcyjnych. Owszem, tabletki "dzień po" są określane mianem antykoncepcji, ale awaryjnej, w wyjątkowych okolicznościach. Fakt ten jest podkreślony w ulotce tabletek elleOne.

Zobacz też: Tabletki po stosunku BEZ RECEPTY w Polsce! Ministerstwo zdecydowało

- Uwaga! Antykoncepcja w przypadkach nagłych za pomocą tabletki Ellaone jest metodą stosowaną w sporadycznych przypadkach. W żadnym razie nie powinna zastępować stałej metody antykoncepcji - czytamy w ulotce tabletek po stosunku elleOne.

Dlaczego tabletki po stosunku nie mogą zastąpić tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki po stosunku zawierają potężne dawki hormonów, które powodują liczne skutki uboczne w organizmie. Przyjmowane raz na dłuższy czas nie wywołują opłakanych skutków, ale nie wiadomo, co by się stało, gdyby były przyjmowane regularnie, kilka razy w miesiącu. Można podejrzewać, że skutki takiego postępowania mogłyby być katastrofalne dla organizmu.

Zobacz też: Tabletki PO STOSUNKU są tabletkami wczesnoporonnymi?

Tabletki po stosunku mogą, ale nie muszą wywoływać takie skutki uboczne, jak: zaburzenia miesiączkowania - opóźnienie miesiączki, krwawienie niezwiązane z miesiączką, nieregularne krwawienie lub plamienie, nadmierne i bolesne krwawienie, nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, wrażliwość piersi, biegunka, wymioty, wysypka, problemy z cerą, świąd, trądzik, bóle mięśniowo-szkieletowe, częstomocz, bóle narządów płciowych, świąt narządów płciowych, zaburzenia widzenia.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają