Tabletki PO STOSUNKU ellaOne: Informacje o tabletkach "dzień po", które musisz znać

2015-01-26 10:00

Tabletki po stosunku ellaOne będą sprzedawane w Polsce bez recepty, co budzi duże kontrowersje. Poznaj wszystkie potrzebne informacje na temat tabletki "dzień po" ellaOne i sprawdź,  jak działa antykoncepcja awaryjna, czy jest niebezpieczna oraz jak wpływa na zdrowie kobiety.

Niedawno Komisja Europejska zdecydowała, że wszystkie kraje Unii Europejskiej mogą wprowadzić do sprzedaży tabletki po stosunku ellaOne bez recepty. Teraz już wiadomo, że w Polsce będzie można kupić tabletki "dzień po" bez konieczności wizyty u lekarza, co budzi ogromne kontrowersje. Przeciwnicy tabletek po stosunku uważają bowiem, że pigułki te mają działanie wczesnoporonne, a ich sprzedaż bez recepty jest sprzeczna z konstytucją (Zobacz: Tabletki PO STOSUNKU bez recepty są NIEZGODNE z polskim prawem?!).

Bez względu jednak na to, jaki ma się stosunek do sprzedaży tabletek ellaOne bez recepty, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Dr farmacji Marek Malinowski, farmaceuta pracujący w spółce należącej do DOZ SA, wyjawił wszystkie najważniejsze fakty dotyczące tabletek "dzień po" ellaOne.

Czym jest tabletka ellaOne i jak działa?

Tabletka ellaOne, nazywana też antykoncepcją awaryjną lub kryzysową, jest stosowana po niebezpiecznym stosunku lub gdy zawiodła antykoncepcja, np. pękła prezerwatywa. Tabletkę ellaOne należy przyjąć w ciągu 24 godzin od współżycia, a najpóźniej do 120 godzin, czyli 5 dni.

Tabletka ellaOne zawiera substancję czynną - octan uliprystalu w dawce 30 mg, który jest tzw. selektywnym modulatorem receptora progesteronowego w przysadce mózgowej, czyli funkcjonuje jako syntetyczna substancja działająca jako częściowe przeciwieństwo progesteronu. Naturalny progesteron (potocznie luteina wydzielana u kobiet głównie przez jajniki) po połączeniu się z receptorem odgrywa istotną rolę m.in. w procesie prawidłowego jajeczkowania (to oznacza, że po zastosowaniu syntetycznego leku jajeczko zostanie uwolnione do jajowodu ze znacznym opóźnieniem, zatem może mieć to wpływ na uniemożliwienie zapłodnienia), również w przygotowaniu błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka oraz czuwa nad prawidłowym procesem implementacji zagnieżdżenia. Także zabezpiecza rozwijający się zarodek poprzez wpływ na zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy oraz za zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy.

Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, stężenie hormonu w ustroju obniża się, receptory zostają go pozbawione, co skutkuje menstruacją. U kobiet planujących ciążę wydzielany fizjologicznie progesteron jest odpowiedzialny głównie za prawidłowe jajeczkowanie. Częściowy antagonista tych receptorów, czyli octan uliprystalu, hamuje naturalną owulację, co może mieć wpływ na uniemożliwienie zajścia w ciążę.

Zobacz też: Prof. Hartman o aferze z tabletkami "dzień po": Niech księża odpieprzą się od zwykłych ludzi!

Substancja czynna tabletek ellaOne wykorzystywana jest również w leczeniu przedoperacyjnym męśniaków macicy.

Tabletki po stosunku mają działanie wczesnoporonne?

Działanie wczesnorporonne tabletek po stosunku ellaOne to największy zarzut ich przeciwników. A czy faktycznie zażycie tabletki "dzień po" skutkuje poronieniem? Dr farmacji Marek Malinowski podkreśla, że tabletka ellaOne zapobiega ciąży, nie dopuszczając do owulacji lub opóźniając ją, lub też utrudniając zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Jednak w tym wypadku jest to kwestia kontrowersyjna, bowiem jeśli za początek ciąży uznaje się samo powstanie zarodka przed jego zagnieżdżeniem się w macicy, to faktycznie po zażyciu tabletki ellaOne dochodzi do poronienia.

Czy tabletka ellaOne jest bezpieczna dla zdrowia?

Tabletki ellaOne nie powinny być przyjmowane przez kobiety, które cierpią na zaburzenia wątroby, nerek, ciężką postać astmy oskrzelowej, dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktozy Lappa lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Dr farmacji Marek Malinowski radzi również, żeby na tabletki po stosunku uważały kobiety, które które przyjmują inne leki antykoncepcyjne, leki pobudzające aktywność enzymów wątrobowych (np. ryfampicynę, fenytoinę, fenobarbital, karbamazpinę, rytonawir, ziele dziurawca) – leki te mogą prowadzić do zmniejszenia skuteczności tabletki "dzień po". Także leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. leki zobojętniające) mogą być przyczyną zmniejszonej skuteczności tabletki ellaOne.

Zobacz też: Tabletki PO STOSUNKU bez recepty: Czy można je stosować ZAMIAST tabletek antykoncepcyjnych?

Ważne jest także, by nie traktować tabletki ellaOne jak regularną antykoncepcję hormonalną. - Nie należy stosować preparatu wielokrotnie w tym samym cyklu miesiączkowym. Kilkukrotne zażycie ellaOne może spowodować pojawienie się zaburzeń hormonalnych i rozregulować cykl miesiączkowy - powiedział dr farmacji Marek Malinowski.

Konieczna dodatkowa antykoncepcja

Co ciekawe, po zażyciu tabletki po stosunku ellaOne należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w czasie aktywności seksualnej, nawet jeśli przyjmuje się antykoncepcję hormonalną. Tabletki "dzień po" mogą zmniejszyć jej skuteczność.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają