Tatuaż kiedyś
Historia tatuażu sięga czasów starożytnego Egiptu. Najstarsza odkryta ozdoba uznana za tatuaż została znaleziona na ciele mumii egipskiej kapłanki boga Hatora. Wiek mumii ocenia się na ok. 2200 lat, a tatuaż składa się z serii kropek i linii. Z Egiptu tatuaże "przywędrowały" do starożytnej Grecji i służyły do identyfikacji społecznej: były oznaką szlachetnego urodzenia. W Cesarstwie Rzymskim wręcz przeciwnie – rysunkami na ciele znakowano niewolników. Wśród pierwszych chrześcijan popularną praktyką było umieszczanie na ciele symboli wiary – ryby czy inicjałów Chrystusa. W roku 787 papież Hadrian I zakazał tej praktyki.
U ludów pierwotnych tatuowanie miało raczej funkcję rytualną, mniej estetyczną. Tatuaże mogły symbolizować coś w rodzaju chrztu, pozwalać na zintegrowanie jednostki z grupą społeczną. Oznaczały żałobę, wyrażały stan ducha, służyły jako znak kultu, czy odstraszały wrogów. Były rodzajem indywidualnej wizytówki. Nie każdy mógł mieć tatuaż – na wytatuowanie trzeba było zasłużyć. Tatuaże na ciele nosili głównie wojownicy, np. wojownicy polinezyjskiego ludu Maorysów słynęli z budzących grozę wzorów na twarzy.
W kulturze japońskiej tatuaż miał zabarwienie magiczne i religijne, klasyfikował również do danej grupy społecznej - w ten sposób naznaczano gejsze oraz przestępców. Pod koniec XVIII wieku tatuaż w Japonii urósł do rangi sztuki. Tatuatorzy zaczęli być postrzegani jako artyści.
Tatuaż w Europie raz święcił tryumfy, raz piętnowano nim więźniów i niewolników. Wśród arystokracji odzwierciedlał karierę wojskową lub był pamiątką z egzotycznych podroży. Car Mikołaj II posiadał tatuaż, który zrobił sobie podczas pielgrzymki do Jerozolimy, arcyksiążę Franciszek Ferdynand miał wytatuowanego węża. Za prekursorów upowszechniania tatuaży można uznać żeglarzy, dla których takie zdobienie ciała stanowiło pamiątkę z podróży lub służyło za talizman odstraszający niebezpieczeństwa na morzach i złe moce.
Tatuaż dziś
Specjalną funkcję miały i mają tatuaże przestępcze. Po rysunku zrobionym w więzieniu można się zorientować, kto zajmuje jakie miejsce w hierarchii, gdyż każdy znak i jego ulokowanie ma istotne znaczenie, np. kropka między palcem wskazującym a kciukiem oznacza złodzieja.
Nadal możemy spotkać się ze stereotypem, że osoba wytatuowana to kryminalista. Jednak skutecznie walczą z nim celebrities i docierające do całego przekroju społeczeństwa programy rozrywkowe typu Miami Ink – studio tatuażu, gdzie promuje się tatuowanie, jako ozdabianie ciała i sposób na wyrażenie siebie.
Czemu tatuaże?
Najczęściej w grę wchodzą względy estetyczne (ma ozdabiać) czy kosmetyczne oraz, niezmiennie, kontestatorskie - tatuaż ma coś dla posiadacza oznaczać lub coś manifestować. Ciekawe odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie robią sobie tatuaże znaleźć możemy we wspomnianym już programie Miami Ink – studio tatuażu. Niektóre wzory wybierane są jedynie ze względu na ich walory estetyczne, jednak artyści z programu, na co dzień spotykają się z prośbami o rysunek pieczętujący związek, poświęcony pamięci straconego członka rodziny czy zwycięstwa nad uzależnieniem.
W dzisiejszych czasach tatuaż może zafundować sobie każdy. Tatuujemy się, by się wyróżnić, by mieć na skórze coś w rodzaju amuletu, który będzie magiczną bronią w walce z niepowodzeniami, będzie przypominał o naszych wartościach i ważnych wydarzeniach w naszym życiu. Niezależnie jednak co nami kieruje – warto przemyśleć ten krok, bo zrobić tatuaż jest dużo prościej niż go potem usunąć…
Tatuaż - symbol czy lans?
2009-03-27
13:15
W przeszłości były symbolem wiary, pełniły funkcję piętnującą, określały przynależność do grupy, odstraszały wrogów. Obecnie to część popkultury, na ich temat powstają popularne programy reality show. Tatuaże. Dlaczego ludzie decydują się na trwały rysunek na ciele? Co kierowało nimi kiedyś i dziś?