Jeżeli Twoim celem jest utworzenie związku, który będzie trwały i pełen zaangażowania na lata, a przy tym satysfakcjonujący dla Ciebie i partnera – koniecznie sprawdź 10 zachowań, które taką wizję niszczą! Unikaj w swojej codzienności następujących sytuacji:
1. Nieprzyznawanie racji
Musisz umieć wypracować w sobie umiejętność przyznawania się do winy, a także przyznawania racji partnerowi. Dzięki temu dochodzenie przez Was do kompromisów będzie szczególnie owocne.
2. Unikanie partnera
Ciche dni, fochy i tego typu zachowania są wrogami doskonałego związku. Ignorowanie i unikanie partnera nie prowadzi do niczego dobrego – oddala Was od siebie i nie pozwala lepiej zrozumieć problemu. Zamiast unikania – rozmawiajcie.
3. Brak cierpliwości
W związku nierzadko zdarzają się emocjonalne uniesienia – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. W sprzeczkach łatwo jest o wybuchnięcie. Staraj się jednak nie emanować złością, ale również pracuj nad swoją cierpliwością każdego dnia. Jeśli Ty będziesz cierpliwa w stosunku do swojego partnera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że on odwdzięczy się tym samym.
4. Nieujawnione potrzeby
Gdy Ty sama nie dasz partnerowi otwarcie znać, czego oczekujesz, jakie są Twoje potrzeby – on sam nie domyśli się tego. Wydaje się, że czasem pragniesz błahych lub oczywistych rzeczy. Nie ulegaj temu wrażeniu i swoje potrzeby oraz pragnienia zawsze komunikuj partnerowi.
5. Emocjonalny chłód
Odsuwanie od siebie emocjonalności sprawi, że jednocześnie odsuniesz od siebie istotną część relacji romantycznej. Idea namiętności i intymności w związkach opiera się bowiem na emocjach. Nie blokuj więc emocji, które pojawiają się w Twojej głowie. Okazuj partnerowi siebie w pełnej szczerości, nawet gdy jesteś smutna, bezsilna, zła.
6. Zamykanie się na komunikację
Kiedy partner próbuje Ci coś przekazać – nigdy go nie blokuj. Nawet jeśli prawda ma być dla Ciebie bolesna czy nieprzyjemna, warto wiedzieć co siedzi w głowie bliskiej Ci osoby. Takie otwarcie pomoże Wam w zachowaniu wobec siebie bezwzględnej szczerości.
7. Targowanie się
Pamiętaj, że rozwiązywanie problemów nie polega na targowaniu się, kto w jaki sposób i ile razy zawinił. Przedstawcie sobie fakty jasno, niech każdy z Was ma w miarę obiektywny ogląd sytuacji. Następnie wspólnie dążcie do rozwiązania sytuacji problemowej, lecz bez przypisywania sobie łatek i obwiniania się.
8. Usilne zmienianie partnera
Partnerzy w relacji często zmieniają się, ponieważ poznają nieco inny świat niż ten, w którym żyli dotychczas. Ponadto wypracowują sobie oni pewne przyzwyczajenia w relacji z drugą osobą. Nie należy tutaj jednak przekraczać tej względnie naturalnej granicy. Nie próbuj zmienić pewnych cech – czy to charakteru czy wyglądu partnera – na siłę! Razem pracujcie nad zmianami i poszukujcie w nich kompromisów.
9. Żądania zamiast próśb
Proponując coś partnerowi zawsze staraj się go prosić, a nie mu rozkazywać. Wasza relacja powinna być zrównoważona, tak samo w kwestii „władzy”. Ponadto pamiętaj, że istotna prośby polega na tym, iż można ją odrzucić. Bądź otwarta również na taki przebieg sytuacji.
10. Przesadna kontrola
Obie osoby tworzące związek powinny mieć pewną przestrzeń dla siebie. Osobisty rozwój, grupka znajomych i zainteresowania nawet po wejściu w związek powinny być istotne dla jednostki. Wspólne aktywności są świetne, jednak tylko wtedy gdy obie strony czerpią z nich radość. Jeżeli brakuje Ci bliskości lub czasu ze strony partnera – komunikuj mu to, zamiast kontrolować i zabraniać.