Kiedy sadzić bratki?

i

Autor: Anelka/Pixabay Kiedy sadzić bratki?

Dom i ogród

Te bratki są odporne na mróz. Będą kwitły jak szalone i sprawią, że balkon i ogród zamienią się w kolorowy dywan

2023-02-21 13:47

Bratki to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów, które dobrze znoszą niskie temperatury, a nawet lekki mróz. Dlatego jeśli chcesz, by w twoim ogrodzie lub na balkonie jak najszybciej zagościły kwiaty, sięgnij po sprawdzone odmiany, dzięki którym poczujesz wiosnę.

Jakie bratki sadzić wczesną wiosną, by cieszyć się kwiatami na długo? Kiedy można wsadzić bratki do gruntu i jak o nie dbać, aby wyglądały pięknie aż do lata? Jeśli już nie możesz doczekać się kolorów w swoim ogrodzie i/lub na balkonie, to mamy dobrą wiadomość. Niektóre odmiany bratków, w zależności od pogody, można posadzić już z końcem lutego.

Bratki odporne na mróz. Odmiany, które wczesną kwitną wiosną

Bratki są wyjątkowo odporne na mróz. Należą do grupy wiosennych kwiatów, które z gotowych sadzonek, sadzimy w ogrodach lub na balkonach jako pierwsze. Niektóre odmiany znoszą temperatury nawet do – 5 stopni C. Odmiany, po które warto sięgnąć to: królowa niebios o jasnoniebieskim kolorze, cytrynek czy śnieżka. Pięknie prezentują się też bratki wielokwiatowe z odpornej na mróz odmiany viola wittrockiana. Do wyboru jest mnóstwo wariantów kolorystycznych i kształtów.

Kiedy sadzimy bratki?

Jak pisaliśmy wyżej, jeśli chcemy cieszyć się bratkami wczesną wiosną możemy sięgnąć po gotowe sadzonki ze sklepów ogrodniczych i wsadzić je do ogrodu lub skrzynki balkonowej już z końcem lutego. Oczywiście pod warunkiem, że pozwoli na to pogoda. Odmiany odporne na mróz dobrze radzą sobie w temperaturze, która nie przekracza - 5 stopni C. Jednak lepiej trochę poczekać i posadzić bratki, kiedy w nocy występują jedynie lekkie przymrozki. Bezpieczniej będzie zrobić to w marcu.

Czy bratki są wieloletnie? Jakie są kolory bratków?

Fiołki ogrodowe czyli popularne bratki to niewątpliwie jedne z najbarwniejszych kwiatów, które wiosną pojawiają się w naszych ogrodach na balkonach i parapetach. Ten, dwuletni kwiat jest krzyżówką dziko rosnących fiołków: żółtego, trójbarwnego, rogatego i ałtajskiego. Obecnie istnieją tysiące odmian bratków, różniących się między sobą kolorem, pokrojem i kształtem płatków. Gama kolorystyczna jest ogromna. Właściwie brakuje jedynie jedynie zielonego koloru kwiatów. Na rynku dostępne są bratki jednobarwne, wielobarwne lub tez z płatkami z kontrastującymi plamkami, oczkami a nawet takimi, które przypominają twarze. Dostępne są też odmiany z cieniowanymi płatkami oraz ząbkowanym brzegiem.

Jak pielęgnować bratki, by długo kwitły?

Sadzonki kwiatów pojawiają się na rynku już wczesną wiosną, jednak posadzone w doniczkach szybko więdną. Co zrobić, by cieszyły nasze oczy na dłużej? Żeby bratki kwitły jak szalone, trzeba pamiętać o odpowiednim podlewaniu oraz miejscu, w którym ustawimy doniczki. Kwiaty lepiej rosną, gdy podłoże jest lekko wilgotne, ale nie mokre. Dlatego ważne jest stałe, równomierne podlewanie bratków. Najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia. Jeśli zapomnimy o tym, a ziemia się przesuszy, trudno będzie uratować roślinę. Bratki są wrażliwe na choroby, dlatego trzeba uważać, by nie podlewać liści i kwiatów. Ważne jest też także miejsce, w którym posadzimy rośliny. Najdłużej będziemy cieszyć się kwiatami jeśli ustawimy doniczki na wschodnim lub zachodnim balkonie. Lekko zacienione stanowisko będzie idealne.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy wybudzamy pelargonie po zimie? Ogrodnicy radzą, jak przygotować kwiaty balkonowe, by kwitły całe lato

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans
Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Dzień otwarty w schronisku dla zwierząt w Nowym Sączu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki