Te certyfikaty warto znać!

2020-06-24 6:35

Jeśli chcesz kupować produkty zdrowe i przyjazne dla środowiska, sprawdź czy mają ekocertyfikat. Wyroby ekologiczne podlegają specjalnym zasadom: produkcji, przetwórstwa, pakowania, transportu czy przechowywania. Ekocertyfikaty są gwarancją, że wyrób jest bezpieczny dla nas i środowiska. Na rynku mamy sporo ekocertyfikatów wydawanych dla żywności, urządzeń RTV i AGD, kosmetyków czy tekstyliów.

1. Znak rolnictwa ekologicznego

Unijne logo żywności ekologicznej to tzw. euro-liść składający z 12 gwiazdek ułożonych w kształt liścia na zielonym tle. Żywność z listkiem może być zamiennie określana jako „bio”, „organic” lub „eko”. Certyfikat otrzymują produkty, których co najmniej 95 proc. składników produkowana jest metodami ekologicznymi, a miejsce, sposób uprawy lub hodowli są przyjazne środowisku. By wyrób otrzymał euro-liść, podczas produkcji zabronione jest stosowanie nawozów chemicznych, pestycydów, GMO i antybiotyków. Przepisy uwzględniają też dobrostan zwierząt, różnorodność upraw, ochronę środowiska, oszczędność energii i jak najmniejszą ilość odpadów.

2. Bio – produkt ekologiczny

Potwierdzeniem zgodności wyrobu z wymaganiami rolnictwa ekologicznego jest też znak Bio. Stosowany w oznakowaniu i reklamie produktów ekologicznych oraz producentów, którzy znajdują się pod nadzorem Polskiego Centrum Badan i Certyfikacji. Obejmuje ekologiczną uprawę roślin i utrzymanie zwierząt, produkcję grzybów, pszczelarstwo, zbiory ze stanu naturalnego oraz przetwórstwo produktów ekologicznych a także produkcję pasz i drożdży.

3. Niebieska rybka

Przy zakupie ryb i owoców morza warto wybrać te z certyfikatem MSC, międzynarodowej organizacji pozarządowej opracowującej standardy w zakresie zrównoważonego rybołówstwa. Znak niebieskiej rybki na opakowaniu dotyczący dziko żyjących gatunków i oznacza, że ryby i owoce morza pochodzą ze zrównoważonych połowów. Gwarantuje także, że zostały złowione z poszanowaniem ekosystemu morskiego i pochodzą z odnawialnych łowisk.

4. Nieszkodliwe dla ekosystemu

Wiele produktów spożywczych, np. czekolada, kawa, herbata, kakao, olej palmowy czy banany ma certyfikat Rainforest Alliance. Logo z zieloną żabką znajdziemy na produktach, które powstały w sposób nieszkodliwy dla lokalnego ekosystemu. Oznacza to, że w procesie produkcyjnym nie zniszczono lasów, nie zanieczyszczono wód, a pracownicy byli dobrze traktowani. Znak przyznaje Ministerstwo Rolnictwa USA .W przypadku produktów z drewna i papieru zakres działania certyfikatu obejmuje tylko pierwszy etap łańcucha produkcji, czyli pozyskiwanie surowca.

5. Sprawiedliwy handel

Certyfikat Fair Trade oznacza, że produkt powstał w zgodzie ze standardami sprawiedliwego handlu. Przyznaje się go firmom, które swoje produkty przygotowują w oparciu o przestrzeganie zasad takich jak prawa człowieka, niedopuszczanie do niewolniczej pracy dzieci i godne wynagrodzenia. Celem znakowania jest troska o pracowników z krajów rozwijających się i ubogich. Produkty muszą spełniać też kryteria ekologiczne. Logo Fair Trade umieszczane jest na towarach importowanych takich jak: banany, kakao, kawa, cukier, herbata, ryż, miód, owoce, warzywa, bawełna czy orzechy.

6. Bezpieczna odzież

Oeko-Tex Standard 100 jest głównym znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty z tym certyfikatem są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka: pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących czy metali ciężkich. Produkty i półprodukty włókiennicze bada się na wszystkich stopniach ich obróbki. Certyfikaty przyznawane są na całym świecie. Warto szukać tego znaku na odzieży, pościeli czy pluszowych zabawkach dla dzieci.

7. Sprzęt przyjazny środowisku

Energy Star to certyfikat najczęściej spotykany na urządzeniach elektronicznych RTV i AGD. Świadczy o tym, że produkt jest energooszczędny i redukuje emisję gazów cieplarnianych. Znajdziemy go na pralkach, zmywarkach, monitorach, telewizorach, telefonach i komputerach, sprzęcie ogrodniczym, urządzeniach klimatyzacyjnych i systemach oświetleniowych. Nadawany jest przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska oraz Amerykański Departament Energii.

8. Öko-Test

„Öko-Test Magazin” jest prestiżowym miesięcznikiem przeprowadzającym testy produktów z różnych dziedzin życia, w tym kosmetyków naturalnych. Otrzymanie wyróżnienia „sehr gut” ma duże znaczenie, ponieważ produkty oceniane są przez wysokiej klasy ekspertów. W ciągu 20 lat magazyn przetestował ponad 60 tys. produktów. Jury bada je m.in. pod kątem szkodliwych i rakotwórczych składników w niezależnych laboratoriach. Producenci z pozytywną opinią mogą swoje wyroby sygnować znakiem ÖKO-TEST.

Czytaj etykiety!

Etykieta produktu ekologicznego musi zawierać:

* unijne logo produkcji ekologicznej

* numer jednostki certyfikującej

* miejsce produkcji nieprzetworzonych produktów rolniczych

Jednostki certyfikujące z Polski używają numerów o formatach: PL-EKO-numer

Zobacz też: Ekologiczna żywność. Jakie są zasady ekologicznego odżywiania?


Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają