Praca w korporacji wiąże się z różnymi dolegliwościami. Oto mało znane choroby, na które możesz zapaść.
Choroby, które grożą ci w pracy
Tężyczka
Narażenie na długotrwały stres oraz nadmierne spożywanie kawy może prowadzić do tężyczki. Jej objawami są: bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, drżenie i kurcze mięśni, niepokój, mrowienia kończyn, osłabienie, zaburzenia koncentracji i pamięci. Bardzo często mylona jest z depresją. Aby sprawdzić, czy chorujesz na tę przypadłość, warto zrobić próbę tężyczkową. W walce z chorobą ważna jest dieta bogata w magnez.
Choroba legionistów
Klimatyzacja w pracy jest idealnym miejscem rozwoju dla bakterii Legionella pneumophila. Powoduje ona zakaźną chorobę płuc, zwaną chorobą legionistów. Objawy to: gorączka, brak apetytu, dreszcze, bóle głowy, osłabienie, kaszel, a nawet plucie krwią.
Grypa i angina
Są to choroby przenoszone drogą kropelkową. Łatwo się nimi zarazić, a nieleczone prowadzą do poważnych powikłań.
Zobacz też: Czy grozi ci Alzheimer? To zależy od twojego stylu życia!
Zespół cieśni nadgarstka
Jednym z przykrych skutków długotrwałej pracy przy komputerze może być zespół cieśni nadgarstka. Często towarzyszy mu mrowienie w okolicach nadgarstka i kciuka. Chory może nawet upuszczać trzymane w dłoni przedmioty. Warto dbać o rękę, ponieważ nieleczona choroba grozi operacją.
Zespół suchego oka
Długotrwała praca przed komputerem zaburza funkcjonowanie oka. Mniej mrugamy, przez co narząd łatwo ulega przesuszeniu, podrażnieniu i zaczerwienieniu. Prowadzi to do zespołu suchego oka. Aby uniknąć choroby, należy stale nawilżać oczy tzw. "sztucznymi łzami".
Choroby kręgosłupa
Praca w pozycji siedzącej sprzyja licznym zwyrodnieniom kręgosłupa. Aby uniknąć długotrwałego i bolesnego leczenia, lepiej wprowadzić w harmonogram dnia więcej ruchu (np. godzinę pływania na basene lub półgodzinny spacer).
Prezenteizm
Coraz więcej osób przychodzi do pracy mimo przeziębienia czy grypy. Liczy się dla nich obecność, a nie własne zdrowie. Nie dość, że narażają się na powikłania, to rozprzestrzeniają infekcję na otoczenie. Taka przypadłość nazywa się prezenteizmem. Lepiej wykurować się w domu - w trakcie choroby wydajność pracownika znacząco spada.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail