Jeżówka kwitnie całe lato i przyciąga motyle

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Te kwiaty to królowe ogrodów. Kwintą całe lato i przyciągają motyle. Trzeba je posiać w marcu

2024-03-05 15:12

Te kwiaty rozkwitają w lipcu i kwitną aż do późnej jesieni. Są idealne do ogrodów działkowych i przydomowych ogródków. Rośliny doskonałe dla zapylaczy. Przyciągają motyle i zmieniają przestrzeń w baśniowy ogród. Jeżówki mają mnóstwo odmian i kolorów, a jeśli chcemy te wysiać te byliny, to musimy to zrobić w marcu. Na szczęście można kupić także sadzonki.

Kwiatów, które kwitną całe lato, jest mnóstwo, jednak nie wszystkie przyciągają motyle i wyglądają tak pięknie, jak jeżówka. To niepozorny kwiat, który warto mieć w ogrodzie. Wieloletnia bylina przepięknie kwitnie aż do jesieni. Pięknie wygląda w rustykalnych i romantycznych aranżacjach. Jest łatwa w uprawie i ma zastosowanie w medycynie. Herbatka lub wyciąg z jeżówki, który w aptece znajdziemy pod nazwą echinacea, wspomaga układ odpornościowy i nie tylko. Sprawdź, jakie są właściwości jeżówki i jak dbać o te różowe kwiaty.

Te kwiaty to królowe ogrodów. Kwintą całe lato i przyciągają motyle. Trzeba je posiać w marcu

Jeżówka to ozdoba wielu ogrodów. Piękne kwiaty w rozmaitych kolorach kwitną od lipca do października. Jest rośliną miododajną, przez cały czas kwietnia przyciąga pszczoły, motyle i inne zapylacze. W dodatku zarówno jeżówka purpurowa, jak i wąskolistna są łatwe w uprawie i mają wspaniałe właściwości zdrowotne. Preparaty z tych kwiatów znajdziemy w aptece pod nazwą echinacea. Roślina z rodziny astrowatych pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni Amerykanie używali jej do leczenia trudno gojących się ran oraz w zwalczaniu gorączki. Dziś także ma zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jeżówka ma mnóstwo odmian. Na rynku dostępna jest głównie purpurowa o ciemnoróżowych kwiatach oraz wąskolistna w kolorze jasnoróżowym. Środek, do którego przytwierdzone są płatki, wielu osobom kojarzy się z jeżem i stąd też jej nazwa. Odmian i kolorów jeżówki jest kilka, dlatego warto posadzić lub posiać różne odmiany, by urozmaicić rabatę. W sklepach ogrodniczych kupimy zarówno nasiona, jak i sadzonki także w kolorze białym, żółtym czy pomarańczowym. Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Roślina najlepiej rośnie na średnio żyznej, gliniastej lub piaszczysto-gliniastej i lekko wilgotnej glebie. Lubi słoneczne stanowisko, ale przyjmie się także w półcieniu. Kiedy przekwitnie, trzeba ją przyciąć tuż przy ziemi. Jest mrozoodporna i spokojnie przetrwa zimę, by wiosną znów odbić. Co ważne, jeżówka gubi nasiona, przez co rozsiewa się wokół. Dlatego, jeśli nie chcemy, by nie zajęła zbyt wiele miejsca w ogrodzie, trzeba ją kontrolować. Jeśli chcemy posiać jeżówkę, musimy zrobić to w marcu.

Jeżówka. Kiedy i jak siać?

To na co powinniśmy zwrócić uwagę, przy wysiewaniu jeżówki, to fakt, że byliny z siewu kwitną dopiero w przyszłym roku. Dlatego najlepiej zaczynając przygodę z tymi kwiatami, warto najpierw posadzić gotowe sadzonki, a nasionami dogęszczać lub uzupełniać kolekcję. W marcu wysiewamy jeżówkę do skrzynek, kilka nasionek rzucamy na glebę, następnie przykrywamy lekko ziemią i zraszamy. Odstawiamy skrzynkę w jasne miejsce z temperaturą około 16-20 stopni C. W kwietniu gotowe siewki wsadzamy na rabatę.

Quiz. Aaaale ładne kwiatki. Trudny test wiedzy o kwiatach na literę A. Jeśli zdobędziesz 5 na 10 możesz odtrąbić sukces

Pytanie 1 z 10
Przez specyficzny zapach, ten kwiat bywa nazywany śmierdziuszkiem. Niemniej jest piękny i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Te kwiaty żółtej i pomarańczowej barwie to…
Pomorskie. Gdynia w kwiatach
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają