Leki należy popijać zwykłą, niegazowaną wodą. Niestety, nie wszyscy stosują się do tej zasady. Czego nie należy pić i jeść podczas zażywania lekarstw? Przyjąć leki przed czy po posiłku? Oto rzeczy, które powinnaś wiedzieć!
Przed czy po posiłku - kiedy przyjąć leki?
Na pusty żołądek należy podawać jedynie leki, które ciężko się wchłaniają. Leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe należy przyjąć po jedzeniu, ponieważ mogą podrażnić żołądek. Niektóre preparaty (np. przeciwgrzybiczne) wchłaniają się z pokarmem. Zawsze przed przyjęciem leku trzeba przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza. Czasem potrzebne są również probiotyki, które ochronią śluzówkę żołądka.
Zobacz też: Pijesz dużo KAWY? Możesz uniknąć poważnych CHORÓB!
Jedzenie a leki
Osoby, które przyjmują leki na astmę, zawierajace teofilinę, powinny unikać grillowanego i smażonego mięsa. Osłabia ono działanie leków. Nie należy także łączyć leków przeciwgruźliczych, antybiotyków oraz leków antydepresyjnych z: rybami wędzonymi, serami dojrzewającymi, wątróbką, awokado i czekoladą. Przy takich połączeniach mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz wzrost ciśnienia. Działanie leków przeciwdepresyjnych i nasercowych osłabiają produkty bogate w błonnik oraz warzywa. Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, zrezygnuj z posiłków bogatych w tłuszcze. Mogą spowodować zwolnienie pracy serca i gwałtowny spadek ciśnienia.
Uważaj na napoje!
Alkohol: Leków nie wolno popijać alkoholem. Popijanie tabletek stosowanych przy cukrzycy może skończyć się nawet śpiączką cukrzycową. Jeśli zażywasz antydepresanty lub tabletki nasenne, możesz osłabić układ krążenia. Połączenie leków przeciwdepresyjnych z alkoholem może również nasilić stany depresyjne.
Przeczytaj: Dlaczego matki w Polsce NIE SZCZEPIĄ dzieci? Oto PRZYCZYNY!
Sok grejpfrutowy: Powoduje on podwyższenie poziomu niektórych substancji czynnych we krwi. Nie należy pić soku z grejpfruta przy lekach na nadciśnienie oraz preparatach antyalergicznych.
Sok pomarańczowy: Osłabia działanie antybiotyków.
Mleko: Wapń zawarty w mleku może reagować z niektórymi antybiotykami, ograniczając jego wchłanianie i skuteczność terapii.
Herbata: Ogranicza wchłanianie żelaza, dlatego nie należy pić herbaty, biorąc leki na anemię.
Kawa: Nie wolno łączyć kawy z lekami na: duszności, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze oraz chorobę wieńcową. Może to powodować objawy przedawkowania, takie jak kołatanie serca, bóle głowy i niepokój. Kawa nie jest wskazana dla osób z anemią, ponieważ - tak jak herbata - ogranicza wchłanianie żelaza.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail