Telewizja niszczy wrażliwość u dzieci

2015-01-12 19:00

Negatywny wpływ telewizji na dzieci i młodzież jest coraz bardziej widoczny. Przez nieodpowiednie treści w telewizji wzrasta agresja i znieczulica u najmłodszych. Jak temu zapobiec? Jak ochronić dziecko przed negatywnym wpływem telewizji?

Dzieci spędzają średnio 20 godzin tygodniowo przed telewizorem, co negatywnie wpływa nie tylko na ich wzrok, ale także rozwój. Dzieci bezkrytycznie oglądają ulubione kreskówki czy przypadkowe seriale, ciężko odróżnić im fikcję od rzeczywistości, nie rozumieją motywów, którymi kierują się bohaterowie. A to wszystko może mieć bardzo negatywny wpływ na ich rozwój!

Sprawdź: 11-latek wezwał policję, bo... rodzice zabrali mu playstation!

Negatywny wpływ telewizji na dzieci

Obecnie nawet kreskówki są brutalne i nieprzystosowane do młodego odbiorcy. Nie przekazują takich wartości, jak: współpraca, współczucie czy wyrozumiałość. Coraz częściej ogranicza się zasób słów bohaterów, którzy do tego popełniają podstawowe błędy językowe, a ich wypowiedzi są niegramatyczne.

Dzieci bardzo często przyswajają słownictwo telewizyjne bez zrozumienia (np. przekleństwa). Emocje wyrażane przez postacie ulegają przerysowaniu, tracą swoją naturalność. Telewizja nie wymaga logicznego myślenia oraz łączenia faktów. Zabija kreatywność i twórczość, rozleniwia pracę mózgu. Sprawia, że umysł staje się bierny, bezkrytyczny i podatny na zbędne informacje. Obraz dominuje nad słowem.

Brak kontroli nad telewizyjną treścią

Rodzice coraz rzadziej kontrolują programy, jakimi interesują się ich dzieci. Brak wszelkich ograniczeń sprawia, że oczy najmłodszych widzą obrazy zniekształcające ich spojrzenie na świat. Szeroki dostęp do horrorów czy pornografii może sprawić, że chłopcy staną się bardziej agresywni, mniej wrażliwi i będą traktować kobiety z pogardą. Dziewczynki zaś mogą nauczyć się cynizmu, braku szacunku do swojego ciała. Nadmierne oglądanie nieodpowiednich treści w telewizji może także wpłynąć na postrzeganie własnego ciała, jako nieatrakcyjnego i nienaturalnego. A to prowadzi do zaburzeń odżywiania oraz depresji.

Uzależniający wpływ telewizji powoduje, że dzieci pragną chłonąć coraz więcej brutalnych scen, do których z czasem się przyzwyczajają. Następuje potrzeba sięgania po większe dawki jak przy narkotykach. Nieodpowiednie treści mogą powodować zaburzenia snu, zaburzenia osobowości, stany lękowe czy fobie. Dodatkowo występują zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, okrągłe plecy, krótkowzroczność, zapadanie się klatki piersiowej czy zmniejszenie pojemności płuc.

Jak zapobiec negatywnym wpływom telewizji?

Należy zwracać uwagę na to, co oglądają dzieci. Warto też ograniczyć ich czas spędzony przed odbiornikami do maksymalnie dwóch godzin. Najlepiej zaproponować dziecku inny rodzaj rozrywki - zagrać wspólnie w grę planszową, kupić ciekawą książkę.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki