Telewizor będzie się uczył naszych upodobań

2013-03-20 3:00

Czy stacje i producenci telewizorów będą wiedzieli, co lubią oglądać widzowie?

"Super Express": - Warszawa, Szczecin i kilka innych miejsc straciło wczoraj możliwość odbioru telewizji analogowej. Po co robimy tę "rewolucję" cyfrową?

Paweł Tutka: - To zamknięcie pewnego rozdziału w historii telewizji. Kasety zostały wyparte przez płyty CD. Kasety VHS przez DVD. Film do aparatu fotograficznego zastąpiła karta pamięci. Każdy z czytelników wskaże zatem wiele korzyści wynikających z cyfryzacji. Teraz nastąpiła w kolejnym obszarze naszego życia. W telewizji da to większą ofertę programową, jakość obrazu, dostęp do EPG.

- EPG - czyli?

- Bezpłatny dostęp na ekranie tv do programu telewizyjnego np. na cały tydzień. Przy okazji cyfryzacji ludzie często kupują też nowy telewizor.

- I dowiadują się, że ich telewizor jest Smart TV albo Hbb TV. Laikowi niewiele to mówi. Sprzedawcy też nie zawsze potrafią wytłumaczyć...

- Smart TV po podłączeniu do Internetu umożliwia dostęp do takich aplikacji telewizyjnych, jak ipla, iplex, tvp.pl, tvn player i wielu innych. Dzięki nim mamy możliwość oglądania w każdej chwili, na życzenie, filmów, seriali i programów, choć nie ma ich w programie. HbbTV jest zaś standardem umożliwiającym stacjom tv dostarczenie interakcji z widzem.

- Jak wygląda ta interakcja?

- Jej początki widzieliśmy w 2000 roku, za pośrednictwem wiadomości SMS. Widz musiał wysyłać jakiś tekst za podwyższoną opłatą na wyświetlany numer telefonu. W Hbb TV wystarczy na pilocie telewizora nacisnąć kolorowy przycisk.

- Wielu widzów zapewne nie będzie widziało powodu podłączania telewizora do Internetu, skoro mają go w komputerze...

- Do Smart TV i do interakcji HbbTV wymagane jest podłączenie telewizora do Internetu.

- Po cyfryzacji nowe telewizory podłączone do Internetu będą też pamiętać, co lubimy oglądać i kiedy.

- Tak, część telewizorów posiada systemy rekomendacji. Telewizor będzie "uczył się" naszych upodobań na podstawie tego, co oglądamy. Dla jednych będzie to przydatna funkcjonalność. Dla innych "szpiegowanie"...

- Właśnie... Producent albo stacja będą wiedzieli, że człowiek pod tym IP oglądał, preferował np. prawicowe programy publicystyczne albo oglądał programy dla homoseksualistów?

- Cóż, teoretycznie jest to możliwe. Wszystko zależy od podejścia producenta telewizorów. Jak usługa rekomendacji będzie działać w praktyce w Polsce, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy i dopiero wtedy można będzie odpowiedzieć na to jednoznacznie. To tak jak z Internetem. Zawsze można się od niego odłączyć.

- Kiedyś kupowało się telewizor nawet raz na kilkanaście lat. Ile przetrwają obecne?

- Telewizory Smart TV upodabniają się do smartfonów. Przyzwyczailiśmy się do wymiany telefonów co kilka lat. Podobnego trendu powinniśmy się spodziewać w przypadku telewizorów. Choć będzie można je rozbudowywać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają