Wełnowiec atakuje także rośliny doniczkowe

i

Autor: Shutterstock Wełnowiec atakuje także rośliny doniczkowe

Dom i ogórd

Ten szkodnik pojawia się w kwiatach doniczkowych jesienią. Wełnowiec to trudny przeciwnik ale mamy na niego sposób. Sprawdź, jak zwalczyć wełnowce

2022-11-11 12:02

Wełnowiec to trudny przeciwnik. Szybko się rozmnaża i sprawia, że kwiaty doniczkowe obumierają. Zaatakowana roślina ma na liściach biały nalot, który przypomina watę lub pajęczynę. Szkodniki najczęściej atakują: hoje, draceny, cytrusy a także storczyki, kaktusy, fikusy, monstery i kamelie. Na kwiatowych forach internetowych jest mnóstwo zdjęć i historii, zrozpaczonych właścicielek kwiatów, które proszą o radę, jak zwalczyć wełnowce. Podpowiadamy.

Na liściach pojawił się biały puch przypominający pleśń, watę lub pajęczynę oraz białe plamki. Takie oznaki zauważyła na swojej dracenie jedna z użytkowniczek popularnego forum ogrodniczego. Kobieta opisała także, że na innych kwiatach doniczkowychrównież zaczyna dziać się podobnie. Diagnoza była prosta - wełnowiec. Szkodniki, które atakują rośliny doniczkowe odżywiają się ich sokiem przez co powodują zniekształcenia pędów, liści, kwiatów i owoców. Dodatkowo w czasie żerowania wełnowce zostawiają na liściach miodową rosę, która stanowi pożywkę dla grzybów. Roślina traci liście, przestaje rosnąć, a z czasem zamiera.

Jak rozpoznać wełnowce? Tak wyglądają szkodniki, które atakują także rośliny doniczkowe

Wełnowce łatwo rozpoznać, choćby po objawach opisanych wyżej. Ale dorosłe osobniki różnią się od siebie wyglądem. Samce przypominają małe osy. Są zaopatrzone w skrzydła. Samice zaś przypominają kłębki waty. Nie mają skrzydeł, za to ich segmentowane ciało jest pokryte nitkami woskowatej biało- szarej wydzieliny. Często można je znaleźć na spodniej stronie liści i/lub łodygach. Ale szkodniki żerują na całej roślinie łącznie z korzeniami.

Skąd się biorą wełnowce?

Wełnowce w kwiatach doniczkowych najczęściej pojawiają się z innych zainfekowanych roślin, czyli przynosimy je do domu ze sklepu razem z nowymi kwiatami. Dlatego ważne jest by dokładnie obejrzeć roślinę zanim zdecydujemy się ustawić ją na domowym parapecie. Wełnowce mogą także przenosić się przez okno, sieć wentylacyjną, a także razem z roślinami, które latem trzymaliśmy na balkonie.

Jak zwalczyć wełnowce na roślinach doniczkowych? Sprawdź co zabija wełnowce i wykorzystaj domowy sposób

Po pierwsze zaatakowaną roślinę trzeba odizolować od pozostałych. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się szkodników. Najpopularniejszym domowym sposobem zwalczania wełnowców jest użycie mocnego alkoholu. Najprościej jest zmieszać spirytus z wodą w proporcjach 1:1. Taka miksturą przy użyciu patyczka kosmetycznego usuwamy wełnowce z rośliny. Niestety jest to bardzo żmudne zajęcie, które polega na bardzo dokładnym przecieraniu każdego nerwu liści.

- Wełnowiec... walka z nim ciężka i trzeba dużo cierpliwości. Ja miałam w 3 roślinkach Devil's Ivy i ściągałam je patyczkami do uszów nasączonymi alkoholem, trzeba dokładnie sprawdzić chowają się w ciężko dostępnych miejscach. Ja do tego przemywałam liście woda z mydłem i neem oil. Na chwilę obecną nie zauważyłam kolejnych ale obserwuje rośliny - opisuje swoją walkę z wełnowcem jedna z użytkowniczek popularnego forum na FB.

Oprócz domowych sposobów, można użyć gotowych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

ZOBACZ TEŻ: Genialny sposób naszych babć na pleśń w doniczce. Wystarczy upiec ziemię w piekarniku pozbędziesz się także szkodników ukrytych w glebie

Co zjada wełnowce? Owad, który pomoże w walce z wełnowcem w ogrodzie

Jedną z naturalnych metod zwalczania wełnowców w ogrodzie jest biedronka. Cryptolemus czyli biedronka wełnowocowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych owadów w ekologicznych ogrodach. Zwalcza osobniki na każdym etapie ich rozwoju. Zjada także mszyce, które atakują rośliny w szklarniach.

Sonda
Stosujesz naturalne środki ochrony roślin doniczkowych?
Tańczące z Promocjami 08.11.2022

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki