Co zrobić aby hortensja była niebieska? Ważna jest odpowiednia gleba

i

Autor: Shutterstock

Piękny ogród

To moja sekretna broń na usychającą hortensję. Robię odżywczy trunek i raz na dwa tygodnie podlewam hortensje. Od razu staje się zielona i bujnie obsypuje kwiatami. Oprysk na hortnesję

2024-05-20 12:06

Hortensja to krzew, który znaleźć można praktycznie w każdym polskim ogrodzie. To gatunek, który bardzo dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Kwiaty hortensji są okazałe i zdobią każdą rabatę. Choć pielęgnacja hortensji nie jest trudna, to bywa, że krzew zaczyna żółknąć. Najczęstszym powodem zżółknięcia hortensji jest mączniak, czyli choroba wywołana grzybami. Na szczęście, jest domowy oprysk, który sprawi, że hortensja znów stanie się zielona.

Rozcieńczam z wodą w proporcjach 1:5 i opryskuję hortensję. Krzew znów staje się zielony

Hortensja to krzew, który raczej nie jest trudny w pielęgnacji. Dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami i świetnie sprawdza się w przydomowych ogródkach. Jednym z najczęstszych problemów, jaki pojawia się na hortensji jest mączniak. To choroba roślin wywołana przez grzyby z rodziny mączniakowców. Mączniak atakuje praktycznie cały krzew, od liści, kwiatów, po pąki oraz owoce. W skrajnych przypadkach mączniak może doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Na szczęście z mączniakiem na hortensji świetnie poradzi sobie domowy oprysk z pokrzywy. Gnojówka z pokrzywy zwalcza choroby wywołane przez grzyby oraz wpływa na kondycję roślin. Hortensja podlewana gnojówką z pokrzywy będzie lepie rosła, a kwiaty będą okazalsze. Przygotuj wiaderko świeżej pokrzywy i zalej je wodą. Całość odstaw na 3 dni, a następnie rozcieńcz z wodą w proporcjach 1:5. Raz na dwa tygodnie obficie spryskaj tym całą hortensję oraz ziemię wokół krzewu. 

Jak rozpoznać mączniaka na hortensji? Na co zwracać uwagę? 

Mącznika to poważna choroba roślin. Może ona doprowadzić do całkowitego obumarcia krzewu. Rozpoznanie mączniaka na roślinach nie jest trudne. Jego cechą charakterystyczną jest mączysty nalot na liściach. Ma on biały kolor i pojawi się na górnej części liścia. Trudno go usunąć ręcznie. Mączniak w pierwszej fazie choroby doprowadza do żółknięcia liści i usychania kwiatów. Oprysk z gnojówki z pokrzywy świetnie radzi sobie z tą chorobą i może uratować roślinę.   

Te kwiaty przyniosą Ci szczęście

Tańczące z promocjami 16.05.2024

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki