Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

i

Autor: Shutterstock Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

Pozbądź się szkodników

Mieszam i robię toksyczny oprysk na ćmę bukszpanową. Sprawdzi się, gdy ocet okaże się za słaby. Robaki padają martwe już po 3 dniach. Czerwcowy oprysk na ćmę bukszpanową

2024-06-16 13:41

Ćma bukszpanowa to jeden z najtrudniejszych do eliminacji szkodników. Pojawia się wiosną w ogrodzie i potrafi spustoszyć krzewy bukszpanu i nie tylko. Wiele osób sięga po domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej, jednak często okazują się one za słaby. Gdy na moich bukszpanach pojawia się ćma bukszpanową to w sklepie ogrodniczym kupuję to. Jest to najskuteczniejszy sposób na wytępienie ćmy bukszpanowej z krzewów. Już po 3 dniach glisty padają trupem.

Wymieszaj to z wodą i w maju spryskaj bukszpan. Glisty ćmy bukszpanowej padną martwe

Ćma bukszpanowa to jeden z najgroźniejszych szkodników w ogrodzie. Potrafi doszczętnie zniszczyć krzewy bukszpanu. Atakuje również trzmielinę oraz ostrokrzew. Ćma bukszpanowa przypomina niewielkie gąsienice, które przeistaczają się w owady. Krzew, który został zaatakowany przez ćmę bukszpanową pokryty jest białym nalotem przypominającym pajęczą sieć. Jeżeli zauważysz to w swoim ogrodzie, to znak, że trzeba działać. Osoby, które chcą sięgnąć po domowe sposoby powinny przetestować opryski z octu. Należy wymieszać ocet spirytusowy z wodą w stosunku 1:10. Można dodać także olej rzepakowy, aby oprysk lepiej przykleił się na liści i łodyg bukszpanu. Tak przygotowaną mieszanką obficie spryskaj bukszpan. Po około 30 minutach porządnie opłucz krzew silnym strumieniem czystej wody. Oprysk bukszpanu octem może okazać się zbyt słaby. Wtedy należy sięgnąć po profesjonalne metody. 

To najsilniejsza metody walki z ćmą bukszpanową. Żaden owad się nie uchowa

W sklepach ogrodniczych kupisz specjalne preparaty do usuwania ćmy bukszpanowej. Eksperci wskazują, by wybierać te zawierające Bacillus thuringiensis. To najsilniejszy, naturalny wróg wielu szkodników. Bakteria ta zasiedla przewody pokarmowe szkodników poprzez przyłączenie się do białek receptorowych na powierzchni komórek jelitowych owadów. Tam wytwarzane są białka toksyczne dla gąsienic. Zaatakowane w ten sposób szkodni umierają w ciągu maksymalnie 3 dób. Bacillus thuringiensis jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. 

Trawy ozdobne do ogrodu i na taras. Rośliny polecane przez ogrodników

#MuratorOgroduje: Dalie – co zrobić żeby pięknie rosły?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają